Silný vítr, který v pátek 24. února zasáhl Českou republiku, poničil v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) podle zpřesněných odhadů asi 140 000 metrů krychlových dřeva se škodou asi 16 milionů korun. Objem zničeného dřeva představuje necelá dvě procenta celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Páteční první odhady škod mluvily o necelých 100 000 metrech krychlových zničeného dřeva.
Páteční větrnou bouři Doris lesníci hodnotí jako běžnou zimní příhodu, s obdobnými událostmi podnik ve svém hospodaření předem počítá. Podle Jouklové nešlo o plošnou kalamitu, v podmáčené půdě se některé stromy vyvrátily, jiné vítr zlomil. Lesníci řadu z nich použijí jako lapáky, tedy návnady na kůrovce při prvním letošním rojení. Zbývající dříví odklidí při nahodilé těžbě do měsíce.
Žádné zásadní škody nevznikly, uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szorád. Statika stromů však může být narušená, proto LČR doporučují, aby se návštěvníci chovali během následujících týdnů v lesích obezřetně.
Nejvíce poničeného dřeva po sobě vítr zanechal ve státních lesích v Karlovarském kraji, a to 33 000 metrů krychlových. V Olomouckém kraji lesníci škody odhadli na 26 000 metrů krychlových a v Plzeňském kraji na 20 000 metrů krychlových. V ostatních regionech se škody pohybovaly od 1800 do 15 000 metrů krychlových poškozeného dřeva.
S dřívějšími velkými kalamitami není nynější situace srovnatelná. Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyril v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno přes pět milionů metrů krychlových dřeva.*