Krizový štáb složený z odborníků ministerstev zemědělství, zdravotnictví, zahraničních věcí a průmyslu a obchodu každý týden hodnotí situaci kolem tzv. nemoci šílených krav (BSE) v ČR i v okolních zemích včetně opatření, jež přijala Evropská unie.
Výsledkem jednání jsou návrhy řešení, ke kterým by ČR podle vývoje situace měla přistoupit. Uvedl to dnes tiskový mluvčí ministerstva zemědělství(MZe) Pavel Kovář. Podle něho dnes vláda měla jednat o materiálu z posledního jednání krizového štábu, který obsahuje informace o postupech, na nichž se experti příslušných resortů shodli a jimiž by ČR měla jít.
Zároveň je plánována iniciativa, jejímž úkolem bude sladit kroky ČR s opatřeními zemí CEFTA, dodal Kovář. Nepříznivý vývoj situace na trhu s hovězím masem bude na zasedání 8. února řešit také prezídium Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).
Předmětem jednání by měl být návrh vládního nařízení o podpoře vývozu hovězího. Podle našich informací klesl v lednu v ČR odbyt hovězího o třetinu až polovinu. Kovář upozornil, že vzhledem k charakteru výroby hovězího lze její objem snižovat v řádu let. Vzhledem k tomu, že masokombináty a jatka v důsledku nízké poptávky již výrazně snížily výkup a zpracovávají méně masa, jsou chovatelé v obtížné situaci. Ve stájích jim totiž stojí dobytek, který měl být již dávno poražen a který se dalším výkrmem znehodnocuje. Na přesných údajích o převisu produkce hovězího podle Kováře nyní pracuje zemědělský odbor MZe a tato čísla budou i podkladem jednání SZIF.