Skandál s koňským masem

Pětiletý trest odnětí svobody požaduje nizozemské státní zastupitelství pro šéfa firmy, která se zapletla do skandálu s nepřiznaným koňským masem. Informovala o tom agentura DPA. Společnost Willyho Seltena v letech 2011 a 2012 zpracovala 300 tun koňského masa od dodavatelů z Nizozemska, Irska a Velké Británie. Vydávala ho ale za maso hovězí.

"Svým konáním vážně narušil důvěru spotřebitelů v bezpečnost a kvalitu masa," uvedla dnes při zahájení procesu u soudu ve městě 's-Hertogenbosch státní zástupkyně Ingeborg Koopmansová. Vězení prý Selten zaslouží mimo jiné kvůli "zničení dobré pověsti Nizozemska".  Firma Willy Selten BV byla jednou ze dvou nizozemských společností zapletených do skandálu s nepřiznaným koňským masem, v rámci něhož bylo v dubnu 2013 staženo z oběhu asi 50 000 tun masa. Většinu koniny však již mezitím kupující nevědomky zkonzumovali.  Selten podle státní zástupkyně systematicky falšoval účetní knihy a obelhával zákazníky. Motiv jeho činu byl prý jednoznačný: peníze. Obžalovaný přiznal u soudu, že se dopustil chyb, odmítl ale, že by se spáchal vědomý podvod. Koňské maso údajně přimíchával do hovězího na přání klientů. Vynesení rozsudku se očekává zhruba za dva týdny.  Skandál s nepřiznaným koňským masem vypukl v lednu 2013, kdy se koňská DNA našla v mražených mletých karbanátcích prodávaných v supermarketech v Irsku a Velké Británii. Podezřelé zásilky byly ale distribuovány celkem do 15 zemí Evropské unie, včetně Česka. Pokuty za neoznačenou koninu v prodávaných výrobcích tehdy dostaly například řetězce IKEA a Tesco nebo společnost Bidvest Czech Republic.  Výrobky s koňským masem nejsou pro zákazníky nebezpečné, jde ale o klamání spotřebitelů. Podniky hovězí obvykle nahrazují koňským kvůli jeho nižší ceně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down