Ve čtvrtek 15. června se bude zemědělský výbor Poslanecké sněmovny zabývat návrhem zákona o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech, který prošel 24. května ve sněmovně prvním čtením. Při hladkém průběhu dalšího projednávání ve sněmovně a senátu by mohl vstoupit v platnost od 1. října letošního roku.
Místopředseda zemědělského výboru Miloslav Kučera neočekává, že by projednávání této předlohy doprovázely problémy. „Zahraniční banky umějí tento nástroj při poskytování úvěrů používat. Tuzemské si na něj buď zvyknou, nebo budou naši klienti využívat služeb zahraničních ústavů,“ míní Kučera. Od skladních listů si ale tolik neslibuje: „Nemůžeme si myslet, že zemědělcům vytrhnou trn z paty. Jejich zavedení díky legislativní úpravě nebude znamenat skokové zlepšení, spíš ulehčí situaci skladovatelům.“
Podle Michala Pátka ze společnosti Agropol Group jde o politicky neutrální zákonnou normu a připomíná, že její cesta parlamentem je na rozdíl od téměř duplicitní předlohy, která jde vládní cestou, rychlejší. „Zemědělec bude menším vazalem na tom, kdo mu dnes poskytuje tzv. zelený úvěr. Sám si bude moci rozhodnout, kdy bude prodávat svoji produkci a ne jako dosud, kdy ji zpravidla prodává hned po žních, protože nemá finanční prostředky,“ porovnává Jiří Malúš, předseda představenstva a. s. Agropol Group. Považuje za reálné, že agrární odvětví tak ročně získá asi dvě miliardy korun, aniž by se zatížil státní rozpočet.