Až o polovinu lze snížit do roku 2020 současné emise skleníkových plynů (oxidu uhličitého, oxidu dusného či metanu) v České republice za přijatelných investičních nákladů. Vyplývá to ze studie, kterou pro Ministerstvo životního prostředí zpracovala společnost Enviros. „Do letošního podzimu předložíme vládě novou klimatickou politiku ČR, která bude obsahovat konkrétní návrhy redukčních opatření, ale i adaptačních nástrojů na dopady klimatických změn,“ řekl ministr životního prostředí Martin Bursík.
Náklady, které si vyžádá padesátiprocentní redukce skleníkových plynů, se pohybují pod hranicí dvou tisíc korun za ušetřenou tunu skleníkových plynů (CO2ekv). Celkový redukční potenciál skleníkových plynů je ještě vyšší – ČR by jich mohla vypouštět v roce 2020 až o 70 % méně než dnes. Ovšem nad hranicí poloviční redukce jsou již náklady vyšší, doplnil mluvčí ministerstva životního prosředí Jakub Kašpar.
Mezi klíčová redukční opatření ministerstvo životního prostředí (MŽP) počítá:
náhradu uhlí zemním plynem v energetice
zvýšení využívání biomasy při výrobě elektřiny i tepla
zvýšení efektivity využití paliv v dopravě
zvyšování energetické efektivity v průmyslu a energetice
zvýšení využití bioplynu
úspory energií v sektoru domácností
kombinovaná výroba tepla a elektřiny
České emise skleníkových plynů v roce 2006 byly 144 milionů tun CO2ekv. Důsledná aplikace sedmi vyjmenovaných klíčových opatření by znamenala snížení skleníkových emisí o 46 milionů tun CO2ekv.
Novou Politiku ochrany klimatu v ČR, která vychází z klimaticko-energetického balíčku Evropské unie i ze závěrů prezentované studie Envirosu, nyní zpracovává expertní tým MŽP tak, aby mohla být do konce letošního září předložena vládě.