Pěstitelé chmele očekávají, že by sklizeň měla skončit v průběhu příštího týdne. Zatím sklidili víc než polovinu produkce. Odhaduje se, že produkce bude vyšší než loni, ale z dlouhodobého hlediska podprůměrná. Měla by se pohybovat okolo 4700 tun. Uvedl to na tiskové konferenci předseda Svazu pěstitelů chmele Bohumil Pázler. Výkupní cenu chmele nižší sklizeň výrazněji neovlivní, neboť veškerý vypěstovaný chmel podléhá dlouhodobým smlouvám s odběrateli.
Chmelaři letos očekávají z hektaru chmelnice výnos okolo 1,1 tuny. Chmel se v České republice letos pěstuje na 4319 hektarech, což je o 42 hektarů méně než o rok dříve. Tuzemských chmelnic dlouhodobě ubývá, ještě před deseti lety zabíraly téměř šest tisíc hektarů.
Pokles plochy s chmelem způsobilo v posledních letech několik faktorů. Podíl na tom má světová nadprodukce chmele v letech 2010 až 2012 a následný pokles cen, ale také vymrznutí chmelnic z loňské zimy. Letošní červnové povodně navíc poškodily zhruba 200 až 250 hektarů chmelnic, z nichž se letos vůbec sklízet nebude.
Výkupní ceny chmele jsou nižší než byly na začátku devadesátých let minulého století, výrobní náklady za stejnou dobu podle Pázlera přitom stouply více než dvojnásobně. Z posledních šestnáct let bylo bez započtení dotací pěstování chmele pro jeho české pěstitele ziskové pouze čtyřikrát, uvedl.
Asi osmdesát procent tuzemského chmele se vyváží. České firmy loni vyvezly 4148 tun chmele, což je o 122 tun více než v předchozím roce. Během uplynulé dekády se ale objem vyvezeného chmele snížil zhruba o čtvrtinu. Největším odběratelem bylo loni Japonsko, kam zamířila více než čtvrtina exportu, dále Německo a Čína.