Skotské palírny spojují síly s cílem udržet Británii v EU. Podle nich by tzv. brexit, jak se případnému odchodu Británie z EU říká, ohrozil těžce získaný přístup na trhy, zdražil sklenky whisky pro spotřebitele v zahraničí a způsobil pokles vývozu. Stejně jako francouzské víno a koňak se může i whisky v současnosti volně prodávat ve 28 členských zemí unie. Informovala o tom agentura Bloomberg.
"Pro nás je to jasné, jsem pro to, aby Británie byla v EU," uvedl generální ředitel firmy Diageo Ivan Menezes. Diageo vyrábí značky jako Johnnie Walker, Dalwhinnie a Lagavulin. "Je lepší v rámci dohod o volném obchodu pokud máte větší vliv, a EU větší vliv přináší."
Whisky je podle Svazu skotské whisky největším potravinářským vývozním artiklem Británie s hodnotou více než čtyři miliardy liber (139 miliard Kč). Přímo ve 115 palírnách ve Skotsku je zaměstnáno deset tisíc lidí. Svaz vyjadřoval znepokojení již v roce 2014, v době hrozby nezávislosti Skotska na Británii. Bylo to rovněž kvůli přesvědčení, že být větší je lepší.
Společný trh podporuje také hlavní konkurent Diagea, firma Pernod Ricard. "Pernod Ricard je proevropskou firmou a je pro liberalizaci obchodu po celém světě," říká ředitel firmy sídlící v Paříži Alexandre Ricard. Pernod Ricard vyrábí whisky The Glenlivet a Chivas Regal.*