Skupina poslanců navrhla uzákonění rodinných zemědělských hospodářství

Skupina poslanců navrhla uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Novela zákona o zemědělství stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných hospodářství. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným se jedná o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.

Novela by měla vymezit rodinné zemědělské hospodářství

V některých státech mají rodinné farmy podle důvodové zprávy například daňové výhody, jde zejména o osvobození nebo o nižší sazby u daně z příjmů, u daně z nemovitostí a případně u dědické daně. Nynější novela by pouze stanovila, že výhradně osoby s přiznaným postavením rodinného zemědělského hospodářství by mohly používat toto označení a jeho odvozeniny v názvu, na svém výrobku, v reklamě nebo v popisu své činnosti. "Až po vlastním vymezení rodinných zemědělských hospodářství v zákoně o zemědělství proto budou muset následovat další legislativní i nelegislativní opatření, jež s využitím pevně zakotvené zákonné definice rodinného zemědělského hospodářství pomohou rozvinout celý koncept tak, aby odpovídal specifickým potřebám tohoto druhu podnikání," stojí v důvodové zprávě novely, kterou podepsali zástupci koaličních stran a nyní již opozičních Pirátů. Postavení rodinného zemědělského hospodářství či člena takového hospodářství by žadatelům uděloval podle předlohy Státní zemědělský intervenční fond. K podmínkám by patřilo především to, že by obhospodařovali nejvýše 1000 hektarů půdy. Evidenci by vedlo Ministerstvo zemědělství. Předloha upravuje také třeba zánik a zrušení postavení a související výmaz z evidence. Do dvou let od účinnosti právní úpravy by mohlo v Česku být podle odhadu předkladatelů kolem 2000 rodinných zemědělských hospodářství, do budoucna by počet zemědělských subjektů s tímto postavením mohl podle nich i růst. "Záležet ovšem bude především na tom, jaké možnosti status rodinného zemědělství svým nositelům přinese," podotkli autoři. Novelu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Předkladatelé navrhli, aby byla účinná od ledna 2026.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down