Velmi slabá úroda hroznů i změny v portfoliu výrobků v loňském roce snížily čistý zisk Znovínu Znojmo a jeho dceřiných firem o 9,645 milionu korun na 48,519 milionu. Vyplývá to z konsolidované výroční zprávy společnosti. Letos počasí podle vedení společnosti zatím vinařům přeje. Výnosy jednoho z největších tuzemských výrobců vína loni klesly o 15,166 milionu korun na 315,119 milionu korun. Zpráva zahrnuje výsledky samotného Znovínu i jeho čtyř dceřiných společností Vinice Hustopeče, Vinice Znovín, Vinice Weinperky a Vinice Šatov.
Samotný Znovín loni snížil zisk o 4,4 milionu, zejména kvůli změnám v portfoliu výrobků, větší podíl na poklesu zisku tak mají dceřiné firmy. "Pokles zisku u vinic způsobilo katastrofální sucho, které na Znojemsku způsobilo nízké hektarové výnosy a tím pádem vyšší náklady," uvedl generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. I když je na přesnější odhady výnosů z vinohradů ještě brzy, počasí letos vinařům přeje. "Už od dubna je nadprůměrně teplo, ale zároveň spadly i nějaké srážky a dodaly vinohradům potřebnou vláhu," dodal Vajčner.
V letošním roce plánuje Znovín vyrobit více růžového vína, pokračovat bude i v oblíbených značkách Lacerta viridis (ještěrka zelená), Alcedo atthis (ledňáček říční) i s řadou Terroir Club. Právě tímto směrem se v poslední době upírá větší zájem konzumentů. "Ledňáčci i ještěrky jsou cenově mírně nadprůměrné, ale stále jsou pro zákazníky cenově přijatelné. Je vidět, že stále více lidí si chce vychutnat kvalitní víno, což je i důvod, proč upouštíme od nejlevnějšího segmentu," uvedl generální ředitel. Znovín loni zrušil litrové lahve a ukončil také výrobu nejlevnějšího segmentu v lahvích o objemu 0,75 litru. Prostřednictvím dceřiných firem hospodaří Znovín na více než 500 hektarech vinic a je tak z více než 70 procent soběstačný. První dvě dceřiné firmy koupil v roce 2011, další přidal v roce 2013 a 2016. V minulém roce pracovalo ve všech pěti firmách průměrně 127 zaměstnanců.*