01.12.2000 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slováci nepřestávají hovězí kupovat, raději ale mají vepřové

Na Slovensku zatím nehrozí výrazný pokles prodeje hovězího masa, který se začíná projevovat v zemích Evropské unie (EU) v souvislosti s "nemocí šílených krav". Zdá se, že většiny Slováků se celý problém dotýká pouze přes média.

Obyvatelé země pod Tatrami navíc dávají přednost vepřovému. Pro řeznictví a výrobnu masných produktů Orbán z Bratislavy představuje největší potíž všeobecný pokles prodeje masa; konkrétně na hovězí se zákazníci zatím neptali. "Pouze jedna vedoucí školní jídelny zrušila objednávku a odvolala se přitom na zprávy ze západní Evropy," poznamenala majitelka prodejny Barbora Orbánová.
"Je to tak vždycky, lidé něco vidí v televizních novinách a pak dostanou strach," říká šéfkuchař z bratislavského Hotelu Forum Jozef Klubník. Sám si ale nevzpomíná, že by měl s podáváním jídel s hovězím nějaký problém. "Jenom včera jsme prodali 55 porcí svíčkových řezů," zdůraznil s tím, že zatím zaznamenal jediný dotaz na původ masa, navíc od slovenského zákazníka.
Také ani jedna z deseti slovenských restaurací sítě McDonald's nezaznamenala snížení objemu prodeje klasických hovězích hamburgerů. Konzumenti se na původ masa neptají a společnost tak zatím nechystá zvláštní propagační akce či zákaznické služby, řekl pracovník marketingu Vladimír Jedlička. Speciální plakát s ujištěním, že maso pochází výhradně od slovenských subdodavatelů, připravil pro své zákazníky bratislavský supermarket Carrefour. Podle vedoucího oddělení masa Libora Filipoviče totiž prodej hovězího během posledního týdne klesl na polovinu a zákazníci se začínají často vyptávat, odkud se maso dováží.
Podle obchodního ředitele společnosti Mäsokombinát Hrádok, s.r.o Lučenec Dušana Kamenského se nedá říci, že by zájem odběratelů i zákazníků poklesl. Lidé na Slovensku podle něj ale nikdy příliš hovězího masa nenakupovali. Soudí, že celá aféra přišla v době, kdy se nedá reálně vyhodnotit poptávka po mase, protože je období mezi výplatami. "Doposud dodáváme tolik masa jako kdykoliv jindy." "Cítíme určitý pokles prodeje hovězího," řekla vedoucí prodejny masných výrobků Frish Market v Banské Bystrici Marta Merašická. "Hovězí maso však u nás nikdy nešlo příliš na odbyt. Lidé jsou zvyklí na vepřové." Jak dále uvedla, libového hovězího masa prodají denně pět až šest kilogramů, v posledních dnech možná dva kilogramy. "To, že by se někdo obával nemoci šílených krav, jsem doposud od žádného zákazníka neslyšela."
Největší společnosti na zpracování masa na východním Slovensku nezaznamenaly v posledních dnech pokles odbytu hovězího v souvislosti s hysterií kolem nemoci šílených krav (BSE). Jak uvedl zástupce obchodního ředitele největšího východoslovenského masokombinátu MECOM v Humenném Vladimír Buček, společnost čerstvé hovězí maso ze zahraničí nedováží a na Slovensku nakupuje jen od vlastních osvědčených dodavatelů. Poznamenal, že v SR se prozatím toto onemocnění naštěstí nevyskytlo.
Také marketingový manažer druhé největší firmy na zpracování masa na východním Slovensku Mäso Spiš Viliam Pohly řekl, že ve spojitosti s nemocí šílených krav nezaregistrovali pokles odbytu hovězího. "V naší společnosti tvoří podíl odbytu hovězího masa jen asi 10 procent. Zbylých 90 procent tvoří zpracování a prodej vepřového masa," řekl Pohly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down