11.01.2001 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko požaduje v kapitole zemědělství šest přechodných období

Slovensko předložilo před jednáním s Evropskou unií (EU) o kapitole zemědělství celkem 43 negociačních požadavků, z toho je šest žádostí o tříletá přechodná období.

Informovali o tom představitelé slovenského ministerstva zemědělství. "Zahájení jednání o této kapitole očekáváme během druhého pololetí letošního roku," řekl hlavní slovenský vyjednavač za zemědělskou oblast Igor Kosír.
Slovenskou negociační pozici za oblast zemědělství předložil premiér Mikuláš Dzurinda na prosincovém summitu v Nice. Slovensko požaduje tříleté přechodné období (vzhledem k referenčnímu datu vstupu do EU k 1. lednu 2004 je konečný termín prosinec 2006) pro dobudování integrovaného kontrolního systému na poskytování veřejných plateb (IACS), na používání názvu "Tuzemský rum", dobudování infrastruktury pro tři veterinární stanice, přizpůsobení výšky minimálních poplatků za veterinární prohlídky a kontroly a pro implementaci evropských směrnic pro chov slepic.
Stejnou přechodnou lhůtu žádá pro nejvýše 50 průmyslových provozů pro produkci a zpracování masa, dvě výrobny vaječných produktů, 16 mlékáren a pět provozů pro zpracování ryb.
Slovenská strana by rovněž chtěla udržet produkční kvótu na izoglukózu, a to v kvótě "A" na 50.000 tun v sušině a v kvótě "B" na 10.000 tun v sušině. Usiluje také například o přiznání a poskytování přímých plateb pro obilniny na výměře 800.000 hektarů, olejniny (150.000 ha) a bílkovinové plodiny (42.000 ha). "Prioritou pro nejbližší roky bude veterinární a fytosanitární agenda a bezpečnost potravin," uvedl Kosír. Státní tajemník ministerstva zemědělství Ivan Rosival, který vedl slovenskou skupinu na posledním jednání asociačního podvýboru EU- Slovensko 20. prosince dodal, že EU zatím nevznesla žádné vážné výhrady k slovenskému zemědělství. Slovensko požádá do konce března Evropskou komisi (EK) o akreditaci pro agenturu SAPARD, která vznikla loni v červenci.
Toto povolení je podle ředitele odboru strukturální politiky a rozvoje venkova Vadima Haraje druhou podmínkou pro vyhlášení programu SAPARD. První bylo schválení plánu rozvoje zemědělství a venkova, který EK schválila v listopadu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down