Slovensko zaznamenalo druhý případ výskytu afrického moru prasat, onemocnělo prase v obci Veľký Kamenec v okrese Trebišov na východě země. S odvoláním na Státní veterinární a potravinovou správu o tom včera informovala slovenská média. Poprvé byl africký mor prasat na Slovensku diagnostikován minulý týden v obci Strážne ve stejném východoslovenském okrese.
"V daném chovu se v době úhynu nenacházelo žádné jiné prase," uvedla slovenská veterinární správa, podle které analýza potvrdila africký mor prasat. Veľký Kamenec je vzdálen asi 5,5 kilometru od Strážneho, kde zaznamenali první nakažené prase, a zhruba čtyři kilometry od maďarské hranice. Podle veterinární správy budou všechna prasata v celé obci - podobně jako před tím v obci Strážne - utracena. "Zdroj nákazy zatím není jasný," dodal úřad.
"Ještě minulý týden v obci chovali 70 prasat. Dnes z nich nežije ani jedno," napsal list Sme. "Pro chovatele je to ztráta zásoby masa na celý rok. Hodně investovali i do krmení, ale nedostanou žádné odškodnění," postěžoval si starosta obce Strážne Július Horváth. V obci totiž podle serveru HNonline.sk šlo o "nelegální domácí chov", tedy o chov nenahlášený úřadům. Předseda sdružení chovatelů prasat Andrej Imrich ekonomickému týdeníku Trend řekl, že se dalo předpokládat, že se africký mor prasat objeví právě na východě Slovenska, kam dorazí přes divočáky buď z Maďarska či z Ukrajiny. Na východě země se ale nevyskytují velkochovy, a tak by situace nemusela být tak dramatická. Nejnebezpečnější by byl výskyt moru na jihu a především na západě Slovenska. Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný. V České republice se africký mor prasat poprvé objevil v roce 2017. Letos v březnu Evropská komise informovala, že nemoc se v Česku podařilo vymýtit.*