Slovinci v referendu výraznou většinou odmítli novelu zákona o vodách. Norma by umožnila mimo jiné privatizaci pozemků na březích moře, řek a jezer, a usnadnila by tak novou zástavbu těchto míst. Plebiscit, první po čtyřech letech, vyvolaly ekologické nevládní organizace, když pro něj získaly více než 50 tisíc podpisů. Proti novele se vyslovilo na 86 procent voličů, uvedla dnes večer státní volební komise po sečtení 94 procent hlasů.
Zákon v parlamentu v březnu prosadila vládní většina pravicového premiéra Janeze Janši. Investoři a bohatí lidé by si díky jeho ustanovením mohli koupit a využívat pobřežní pozemky, které jsou dosud považovány za společný majetek všech. V důsledku referenda nový zákon pozbývá platnost.
Všelidového hlasování se zúčastnilo 44,5 procenta oprávněných voličů, což je výrazně více, než se čekalo. "Ukázalo se, že ve Slovinsku žijí solidární a tolerantní lidé, kteří se zasazují o všeobecné blaho a přírodu," řekla večer jedna z iniciátorek referenda Nika Kovačová.
Pozorovatelé podle agentury DPA hodnotí výsledek referenda jako políček vládě stále autoritativněji vystupujícího premiéra Janši. Ten podle kritiků opakovaně napadá kritická média a nezávislou justici této alpské země, která nyní předsedá Radě EU.*