Poté, co bionafta od 1. dubna letošního roku přišla o výhodu, kterou byla vratka spotřební daně, nahradila ji podpora adresovaná jednak výrobcům metylesteru řepkového oleje (MEŘO) a jednak výrobcům bionafty. Tento systém plní zamýšlený účel - brání dovozům MEŘO ze zahraničí, bionafta je cenově schopna konkurovat drahé klasické naftě. Dvojí dotační podpora je však značně složitá, administrativně náročná a má hluchá místa. Ministerstvo zemědělství proto přichází s jednodušším systémem, kterým se také přiblížíme praxi v rozhodných zemích Evropské unie.
Podpora Oleoprogramu by se měla zajišťovat prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který nakoupí řepku na metylester od tuzemských pěstitelů za tržní cenu. Se ztrátou ji pak prodá výrobcům MEŘO za cenu výrazně nižší, která umožní prodávat bionaftu o deset procent levněji, než je motorová nafta. Právě rozdíl v ceně řepky je ona státní podpora, která by se podle propočtů ministerstva zemědělství měla ročně pohybovat v rozmezí 1,1 až 1,7 miliardy korun. V tom je započtena i podpora formou nulové spotřební daně, která by se vztahovala na 31procentní podíl MEŘO ve směsném palivu. Nezbytnou podmínkou nového systému je tedy úprava zákona o spotřebních daních, která metylester od této daně osvobodí.
Takto navržený systém, který musí schválit vláda, chce MZe spustit od 1. srpna příštího roku, tedy od nové sklizně. Sdružení pro výrobu bionafty zamýšlenou změnu s určitými připomínkami podporuje. Doporučuje však, aby nový systém platil už od začátku roku 2001. Jak totiž jeho zástupci spočítali, sníží se tak náročnost na finance z resortu zemědělství asi o 325 milionů korun. Sdružení by také vědělo, jak resortu ušetřit dalších zhruba čtvrt miliardy korun. Úspora spočívá ve výrazném snížení spotřební daně na směsnou bionaftu. Zatímco ministerstvo pracuje s částkou 5624 korun za tisíc litrů směsné bionafty, její výrobci kalkulují i s daní 4533 korun. "Došlo by tak k adekvátnímu navýšení prodejní ceny MEŘO pro výrobce směsného paliva, a tím i k odpovídajícímu růstu prodejní ceny řepky od intervenčního fondu k výrobci MEŘO," vysvětluje výkonný ředitel sdružení Zdeněk Pokorný.