Sněmovna podpořila dohodu CETA mezi EU a Kanadou

Sněmovna včera v úvodním kole podpořila hospodářskou a obchodní dohodu CETA mezi Evropskou unií a Kanadou. Dohoda by měla mimo jiné odstraněním cel a průmyslových poplatků pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Evropský parlament ji schválil v polovině února, Senát ji schválil v dubnu. Sněmovna by mohla hlasovat o souhlasu s ratifikací na své zářijové schůzi.

CETA by podle odhadů expertů mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, má také podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Kritici ale tvrdí, že může ohrozit tisíce pracovních míst, což však podle unijních expertů vyvrací několik nezávislých studií.

Výhrady k dokumentu přednesl poslanec Luzar. Smlouva má podle něj úplně jiný cíl, než se uvádí, a výhodná bude jen okrajově. Podle jeho tvrzení na ní vydělá víc Kanada než EU a Kanada chce zlepšit svoji obchodní bilanci. S odvoláním na studii Technické univerzity Liberec uvedl, že odhadované dopady na hospodářský růst ČR jsou nepatrné. Své výhrady shrnul tak, že jde o snahu nadnárodních koncernů proniknout na regulovaný trh, které už nebaví respektovat zákony jednotlivých zemí a brát ohledy na zájmy občanů jednotlivých států nebo Evropy.

Luzarovy výhrady ale odmítl ministr financí Ivan Pilný a poukázal především na to, že se českým malým a středním firmám otevírá možnost vstoupit na trh kanadských veřejných zakázek. Zdůraznil také, že česká ekonomika potřebuje diverzifikaci.

Vláda uvádí, že konečná podoba dohody odráží české priority v nejvyšší možné míře. Po uplynutí přechodných období se budou průmyslové položky vyvážet bezcelně, u zemědělských a potravinářských komodit odstraní Kanada až 94 procent cel. Otevře se také trh s veřejnými zakázkami, a to nejen státními, ale i těmi, které zadávají teritoria a města.

Dohoda má začít provizorně fungovat 21. září.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down