Sněmovna stvrdila novelu vodního zákona, která upravuje opatření proti suchu. Umožní například vznik komisí pro sucho, které budou v případě sucha rozhodovat o opatřeních obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Na návrh Senátu vložili poslanci do novely například administrativně jednodušší způsob odstraňování vodních děl za účelem obnovy přirozených koridorů drobných vodních toků. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
Senátoři do zákona vložili ustanovení, které má usnadnit zrušení vodních děl vybudovaných před rokem 2002 kvůli obnovení přirozených koryt drobných vodních toků. Podle výboru by k tomu mělo stačit ohlášení vodoprávnímu úřadu. Senát také o rok posunul některé povinnosti vyplývající ze zákona kvůli tomu, že na přípravu zbývá dotčeným orgánům zhruba měsíc.
Ministr zemědělství Miroslav Toman vyslovil s pozměňovacími návrhy Senátu souhlas. Řekl, že přispějí ke zkvalitnění návrhu zákona.
Komise mají podle novely vyhlašovat stavy sucha, následně vážnější stav nedostatku vody a pak krizový stav. Komise by měly být na úrovni krajů a státu. Předsedy krajských komisí mají být hejtmani. Na jednání komisí by měli být přizváni i hlavní uživatelé vody nebo zástupci obcí. Členy komise budou zástupci správců povodí, Českého hydrometeorologického ústavu, policie, hasičů nebo hygieniků.*