Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu, která má výrazně omezit vydávání státní zemědělské půdy. Současně má úřadu také umožnit nakupovat a hospodařit s pozemky, které bude potřebovat k pozemkovým úpravám nebo ke stavbě dálnic a přehrad. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
Státu nyní schází půda na dokončení restitucí, ale třeba i na případnou směnu kvůli stavbám dálnic či protipovodňových hrází. Stát se proto snaží další prodeje státní půdy utnout. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300 tisíc hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun. Kvůli tomu neúspěšně navrhoval zamítnutí novely bývalý ministr zemědělství Petr Bendl. Argumentoval tím, že by na tom vyplacení restituenti byli hůře než ti, kterým byly vydány náhradní pozemky. Ministr zemědělství Marian Jurečka však argumentoval tím, že stát eviduje 48 tisíc žadatelů s nárokem do deseti tisíc korun, které nelze při současných cenách vypořádat pozemkově.
Od začátku 90. let Pozemkový fond a následně z něj vzniklý SPÚ privatizoval 660 tisíc hektarů zemědělské půdy. Původní plán počítal s privatizací půl milionu hektarů. SPÚ by měl podle návrhu do budoucna mimo jiné více využívat předkupní právo státu k privatizovaným pozemkům. Komplikuje to současná právní úprava.*