Sněmovna vrátila do druhého čtení novelu o povinných kamerách na jatkách

Sněmovna vrátila ze závěrečného schvalování do druhého čtení vládní veterinární novelu, podle níž by jatka musela mít od roku 2026 v některých prostorách povinně kamerové systémy. Opatření má sloužit k tomu, aby bylo možné sledovat, jak jejich zaměstnanci zacházejí se zvířaty.

Opakování druhého čtení navrhl zpravodaj Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Tento krok dá poslancům šanci znovu podávat pozměňovací návrhy, jichž se v původním druhém kole sešlo 15. Předloha omezuje také byrokracii při některých činnostech v zemědělství.

Uzákonění kamer na jatkách je podle vlády reakcí na excesy při zacházení se zvířaty zejména z loňského léta v několika jatečních provozech. Kamery budou muset být na vykládce a v prostorách pro přehánění zvířat. Podle ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy jde o místa nejčastějšího problematického chování ke zvířatům.

Halah a košer porážky

Poslanecké návrhy se týkaly například rozšíření kamerového dohledu na všechny prostory jatek, kde se manipuluje se zvířaty, i rozšíření ochrany psů. Pozornost vzbudila úprava podmínek halal a košer porážek na jatkách, jak je navrhl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Následně s ohledem na nesouhlasné reakce části veřejnosti ohlásil stažení tohoto návrhu. Účelem úpravy mělo být to, aby se k rituálním porážkám nemusela vyvážet z Česka živá zvířata a aby se exportovaly už produkty z nich.

Pokuty

Za porušení povinností týkajících se provozování kamerového systému, který má stát podle dřívějšího vyjádření ministra Výborného kolem 200 000 korun na jeden provoz, má novela umožnit uložení pokuty ve stejné maximální výši. V případě zjištění týrání zvířat by mohla být provozovateli jatek uložena pokuta do výše tří milionů korun.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down