Sněmovní výbor pro životní prostředí schválil včera rozpočet ministerstva životního prostředí pro příští rok. Příjmy a výdaje jsou téměř vyrovnané, příjmy činí 9,23 miliardy korun a výdaje 9,4 mld. Kč. Stejně prošel rozpočet Státního fondu životního prostředí a Českého báňského úřadu. Řada poslanců však poukázala na to, že je návrh rozpočtu MŽP a fondu a jeho odůvodnění oproti předchozím letům nepřehledný a nedostatečný.
Příjmy MŽP pro rok 2016 ve výši 3,3 miliardy půjdou z evropských fondů a finančních mechanismů a 5,7 miliardy korun budou předpokládané příjmy z emisních povolenek, které oproti letošku vzrostly o 25 procent.
Podle státního tajemníka MŽP Jana Landy poputují příští rok v rámci výdajů 3,3 miliardy korun z evropských peněz, 2,85 miliardy z prodeje emisních povolenek a 3,24 miliardy poslouží především na provoz resortních organizací.
Peníze v kapitole pro nevládní organizace míří na environmentální vzdělávání a záchranné stanice pro handicapované živočichy. Právě ty měly v poslední době obavy o svou budoucnost. Peníze naopak klesnou ČHMÚ a České geologické službě, které ukončily některé projekty. Výdaje resortu podle Landy nejvíce směřují do zvyšování kvality ovzduší v lidských sídlech, jde o známé "kotlíkové dotace" a další úspory energií.
Po letním jednání s ministrem financí dostane MŽP navíc více než 100 milionů korun. Ministerstvo bude mít více peněz na péči o přírodu a krajinu, zvýšení počtu inspektorů životního prostředí, platby osobám za znemožněnou činnost v chráněných oblastech i na záchranu živočichů.
Státní fond životního prostředí počítá příští rok s výdaji 1,9 miliardy korun, převážně na financování končícího operačního programu Životní prostředí a chystá spolufinancování nového programu formou půjčky pro obce a města na vodohospodářskou infrastrukturu. Ostatní výdaje například poputují na likvidaci černých skládek nebo třeba na novou městskou zeleň.
Český báňský úřad bude v roce 2016 hospodařit se 147,6 miliony korun, z nichž 80 procent jde na mzdy a provoz devíti jeho úřadů.*