11.09.2023 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současné tempo snižování emisí podle OSN nestačí na omezení globálního oteplování

Současné tempo snižování emisí nestačí na to, aby se podařilo dodržet cíl omezit globální oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia do konce století. Uvádí to v pátek zveřejněná zpráva OSN, o které informovala agentura AFP. Omezení růstu globálních teplot oproti předprůmyslové éře je hlavním závazkem klimatické pařížské dohody z roku 2015 a podle odborníků také jediným způsobem, jak zabránit katastrofálním důsledkům změn klimatu.

Růst teplot by neměl překročit dva stupně Celsia

V Paříži se před osmi lety státy zavázaly, že udělají vše pro to, aby růst teplot v 21. století nepřekročil dva stupně Celsia a pokusí se ho udržet co nejblíže k úrovni 1,5 stupně. Podle hodnocení expertů, které vznikalo poslední dva roky, ale nynější závazky jednotlivých zemí na snižování emisí znamenají, že by teploty do roku 2100 vzrostly o 2,5 stupně Celsia. Planeta by tak byla na cestě k ještě ničivějším důsledkům klimatických změn jako jsou vlny veder, sucha, záplavy, stoupání hladin oceánů či vymírání druhů.

K omezení růstu teplot musí klesnout celosvětové emise

Podle zprávy OSN se podaří omezit růst teplot jen tehdy, pokud se ještě v tomto desetiletí emise CO2 sníží o dalších 20 gigatun a pokud planeta do roku 2050 dosáhne uhlíkové neutrality. Pokud chtějí země udržet globální oteplování na bezpečné úrovni, musí celosvětové emise do roku 2035 klesnout o 60 procent, což znamená mnohem rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů energie a rapidní pokles využívání fosilních paliv jako je uhlí, plyn nebo ropa, napsal list The New York Times. Vydaná zpráva má sloužit jako základ jednání na nadcházejícím klimatickém summitu COP28, který se uskuteční v Dubaji na přelomu listopadu a prosince.*

snižování emisí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down