Obnovitelné zdroje energie v loňském roce pokryly 13,17 procenta spotřeby elektřiny v České republice, předloni to bylo 11,43 procenta. Vyrobily 9243,4 GWh elektrické energie, což je zhruba o 15 procent více než v roce 2012. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). K nárůstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) přispěly nejvíce bioplynové stanice. Loni výroba z bioplynu meziročně vzrostla zhruba o 60 procent na 2243 gigawatthodin, uvedl energetický expert konzultační firmy ENA Jiří Gavor.
Bioplyn se podle Gavora dostal v obnovitelném mixu na srovnatelnou úroveň jako biomasa, fotovoltaika a malé vodní elektrárny. Celkově tyto zdroje vyprodukují více než 90 procent celkové výroby elektřiny z OZE. Za nimi pokulhává větrná energie, loni to bylo necelých šest procent (zhruba 550 GWh), dodal.
Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost míní, že zájem o pořízení obnovitelných zdrojů je dán stále levnějšími a účinnějšími technologiemi. V letoším roce je však další rozvoj OZE nejistý. Skončila podpora pro bioplynové stanice, ale také pro malé solární elektrárny na střechách rodinných domů. Větrné nebo biomasové zdroje jsou také omezeny novým zákonem.
Česká republika jde podle Sedláka proti trendům, které v USA nebo řadě zemí Asie udělaly z obnovitelných zdrojů nejrychleji rostoucí energetické zdroje. Například v USA připadlo v první čtvrtině letošního roku až 74 procent nově instalovaných zdrojů na solární energetiku.
Sedlák poznamenal, že posilování obnovitelných zdrojů je důležitým impulzem, který může vedle podpory zateplování budov zvýšit energetickou soběstačnost rodin, podniků i Česka.
Vládní plán předpokládá, že v roce 2020 se budou obnovitelné zdroje podílet na hrubé spotřebě energie ze 14 procent.*