V České republice se zvyšuje spotřeba vína. Poprvé v historii se dostala k hranici dvacet litrů na osobu ročně, zatímco před dvaceti lety byla zhruba o pět litrů nižší. Vyplývá to z informací Svazu vinařů ČR.
O české víno je stále větší zájem v zahraničí. Čeští vinaři si vozí zlaté medaile i z prestižních světových soutěží. Prosazují se zejména bílými odrůdami. Přesto tuzemští vinaři pokrývají pouze zhruba třetinu spotřeby českých zákazníků. Schodek zahraničního obchodu ČR s vínem loni poprvé přesáhl tři miliardy korun. Obchodníci do Česka dovezli víno za 3,56 miliardy, vývoz činil 0,55 miliardy korun.
Vinaři loni podle Českého statistického úřadu sklidili dvojnásobek hroznů proti katastrofální neúrodě roku 2010. Na zhruba 16 000 hektarech plodících vinic nasbírali přes 91 000 tun hroznů. Sklizeň byla mírně nižší než v úrodných letech 2007 a 2008. Rozloha vinic v Čechách a na Moravě aktuálně činí podle statistiků 16 000 hektarů, podle svazu je to zhruba 17 000 hektarů. Na jižní Moravě se nachází 93 procent všech vinic v zemi.
Tuzemské vinaře trápí rozkol. Rozděluje je například názor na existenci Vinařského fondu. Společně se však postavili proti zavedení spotřební daně z vína. Vinaře chce zdanit ministerstvo financí. Spotřební daň by měla být zavedena od roku 2014. Příjmy ze zdanění vína mají podle předpokladů ministerstva přinést státu zhruba 1,3 miliardy korun ročně. Vinaři se zdaněním vína nesouhlasí.
Tajemník Svazu vinařů Martin Půček prohlásil, že budou bojovat, s daní nesouhlasí. Zavedení daně podle něj ohrozí české a moravské vinohradnictví, významně se zvýší podíl černého obchodu a způsobí to i odliv turistů z jižní Moravy. Vinaři proti zavedení daně vyhlásili petici. Za zhruba měsíc ji podepsalo přes 7000 lidí.
Proti spotřební dani vinaři protestovali například v centru Brna. Tento týden se spojili se zemědělci. Některým, spíše menším vinařům, se tento postup nelíbí a chtějí spíše jednat, jak řekl vinař Josef Valihrach, který patří k zakladatelům konkurenční Vinařské asociace.
Asociace vznikla letos, mezi vinaři způsobila rozkol. Převážně menší vinařství kritizovala zejména existenci Vinařského fondu, který údajně podporují především velké vinařské firmy. V nové asociaci je ale jen několik desítek firem a sdružuje vinaře s produkcí do 400 000 litrů ročně.