Dvě stáda divokých koní, která už téměř rok pomáhají v Národním parku Podyjí na Znojemsku se spásáním trávy, se letos na jaře rozrostla o prvních šest hříbat. Minimálně jedno hříbě by ale ještě mělo přibýt. Řekl to Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která pastvu divokých koní v národním parku zajišťuje.
Do dvou lokalit v Podyjí společnost loni dovezla 11 divokých koní z anglického Exmooru, přirozeně udržují zhruba 70 hektarů pastvin, chrání je před zarůstáním. Šest koní ochranáři vypustili na pastvinu v Mašovicích, dalších pět na pastvinu v Havraníkách. Ve stádu je vždy jeden hřebec.
Koně se v místě dobře adaptovali, první mládě přišlo na svět už na začátku dubna. "Nyní už je tam celkem šest hříbat, z toho tři hřebečci a tři klisny. Všechna (hříbata) přišla na svět přirozenou cestou bez asistence. Ještě minimálně jedno by mělo přibýt," uvedl Dostál.
Úkolem zvířat je spásat místní vřesoviště a pastviny bohaté na vzácné druhy květin, motýlů a dalších organismů. Koně okusují také ostružiny nebo náletové keře, kterými by jinak místa zarostla. Díky tomu letos na jaře u Havraníků rozkvetly rozsáhlé koberce fialových konikleců. Dříve je v těchto místech utlačovaly agresivní porosty trav. "Koně splnili svůj účel. Když jsme oblasti v předchozích letech monitorovali, koniklece se ztrácely ve vysoké trávě. Koně si ale kvetoucích rostlin nevšímají a ty agresivní traviny spásli. Vzácným ohroženým květinám tak přirozeně pomohli od toho, aby je agresivní druhy trav nevytlačovaly," uvedl Dostál. Hříbata podle něj v Podyjí zůstanou rok, možná dva. Pak se budou stěhovat do dalších lokalit, které společnost teprve chystá.*