ODA rozhodně nesouhlasí se socialistickými tendencemi při prosazování kvotačního systému výroby mléka, které navrhuje MZe ČR.
Garantovaný odběr předem stanovené kvóty směřuje k podpoře těch, kteří mají problémy se samostatně uplatnit na volném trhu a znevýhodňuje úspěšné výrobce mléka. Navíc kvótní systém vytvoří další prostor pro nárůst byrokracie a korupce.
Kvotační systém používaný v EU zavedl evropské zemědělství do téměř neřešitelných problémů a je brzdou transformace zemědělské politiky EU. Zavádět mechanismy, kterých se evropské státy tváří v tvář mocné zemědělské lobby jen obtížně zbavují, je přinejmenším krátkozraké. Dokud zavedení kvót nebude podmínkou českého vstupu do Evropské unie, připomíná toto opatření stahování kalhot daleko před brodem. Návrh na zavedení kvót naznačuje slabost MZe ČR vůči lobismu českého zemědělského družstevnictví.
Ministr Fencl domnívá, že „kvotace budou zárukou dobrých cen a setrvání zemědělců na trhu,“ jak řekl na setkání se zemědělci v Havlíčkově Brodě. Jistě má pravdu, kvotace budou opravdu zárukou setrvání všech zemědělců na trhu, tedy i těch, kteří by ve volné soutěži neuspěli. Stanovená minimální cena za litr mléka ve výši 7.50 Kč/litr prakticky znamená, že odběratelé jinou než tuto státem nařízenou cenu nebudou akceptovat a opět dojde k porušování přirozených tržních vztahů v zemědělské výrobě.
Kvóty jsou nesystémový nástroj regulace trhu a neexistuje jediný důvod tento nástroj použít. Z mnoha případů víme, že takový byrokratický nástroj vede v dlouhodobém horizontu pouze k zablokování přirozených mechanismů a mnohem vyšším nákladům na výrobu a zpracování produktu a stejně tak i k vysokým celospolečenským nákladům na likvidaci takových opatření.
Radim Perlín, člen politického grémia ODA