Od 1. ledna vstoupila v účinnost novela zákona, podle které bude stát opět vyplácet rybářům náhrady za škody, jež na rybách způsobili kormoráni. Tato praxe se podle poslanecké novely ale vrací jen na tři roky. Vyplácení náhrad skončilo s dubnem 2013, kdy kormorán vypadl ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů. V zákonu o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však kormorán zůstal. Poslanci proto navrhli kormorána ze zákona vyškrtnout a zavést tříleté přechodné období pro odškodňování. Od nynějška do konce roku 2019 tak budou rybáři dostávat stoprocentní náhradu prokazatelně způsobených škod a za rok 2020 náhradu 80procentní.
Důvodem pro vypuštění kormorána ze seznamu zvláště chráněných živočichů bylo podle předkladatelů novely to, že přestal existovat celospolečenský zájem na jeho ochraně. Umožní to podle nich i jeho lov podle pravidel v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Ve tříletém období by mohly početní stavy kormorána klesnout.
Rybáři v roce 2016 uvedli, že kormoráni předešlý rok způsobili na rybách škody za 117,8 milionu korun.
Kormorána zařadili odborníci na seznam chráněných druhů na přelomu 80. a 90. let, kdy se na území ČR vyskytoval pouze při jarním a podzimním tahu a nehnízdil zde téměř žádný pár. V roce 2010 podle ornitologů hnízdilo v České republice kolem 300 párů, při jarním a podzimním tahu se v tuzemsku pohybují tisíce párů z jiných částí Evropy.*