Stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území České republiky. V nárazové oblasti kolem Zlínska se budou moci používat zatím zakázané techniky lovu. V okrese Zlín, kde se vyskytl africký mor prasat, se divoká prasata nadále nesmí lovit ani přikrmovat. V budoucnu to bude možné za splnění podmínek v plánu na vymýcení choroby. Na tiskové konferenci ve Zlíně to dnes řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Opatření stát nařídil kvůli zabránění šíření afrického moru prasat.
Myslivci v celé republice budou moci lovit všechny kategorie prasat bez ohledu na jejich pohlaví. V oblasti kolem místa výskytu onemocnění bude možné lovit divočáky se zaměřovači umožňujícími noční vidění nebo za pomoci umělého osvětlení. Toto území je ohraničené dálnicí D1 od Brna směr Ostrava do Vyškova, dále pak do Olomouce po D46, z Olomouce do Lipníku nad Bečvou po D35, poté přes Ostravu a Bohumín po hranici s Polskem po D1, dále po státní hranici s Polskem a Slovenskem až na hraniční přechod Lanžhot a dále zpět po dálnici D2 do Brna. Navíc v této oblasti přidává ministerstvo zemědělství 1000 korun zástřelného jako určitou motivaci a kompenzaci těch nákladů, které jsou s tím spojené, řekl Jurečka.
Lovci budou moct prasata střílet i na pozemcích, kde se sklízí zemědělské plodiny a v odchytových zařízeních. Z každého prasete budou muset odevzdávat vzorky na vyšetření na africký mor prasat.
V oblasti zamořeného okresu Zlín se dosavadní veterinární opatření zatím nemění. Zástupci ministerstva zemědělství, veterinářů, myslivců a zemědělců dnes na Zlínsku podle Jurečky diskutovali možnosti, za jakých by v příštích dnech byl možný odlov divokých prasat také na Zlínsku.*