Stát nezavede spotřební daň na takzvaná tichá vína. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) při rozhodování o zdanění převážil argument, že v okolních zemích se taková daň neuplatňuje. Na ostatní alkoholické nápoje je spotřební daň uvalena. Ponechání vína bez spotřební daně kritizuje Unie výrobců a dovozců lihovin nebo Asociace malých a středních podniků (AMSP), která upozorňuje na to, že domácí produkce pokryje jen zhruba 30 procent spotřeby.
Podle Fialy v debatě o zdanění tichého vína padaly silné argumenty pro i proti zavedení daně. "Věc, která nakonec rozhodla, je to, že v okolních zemích, se kterými se musíme v této věci srovnávat, ta daň není. Proto jsme se rozhodli, že necháme věc, jak je," řekl premiér. Zavedení daně už dříve odmítl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
V České republice se v současnosti platí spotřební daň pouze ze šumivých vín, a to ve výši 23,40 koruny za litr. Vláda nicméně v rámci rušení daňových výjimek zruší daňovou uznatelnost tichého vína jako daru na reprezentaci.
Spotřební daň na víno opakovaně odmítl Svaz vinařů ČR a Vinařská unie ČR, která sdružuje největší podniky. Svazy argumentovaly mimo jiné tím, že není zavedena v zemích EU, které patří k významným producentům vína. Upozorňovaly také na to, že by to vedlo k výraznému zdražení nebo byrokracií spojenou s výběrem daní. Vinař Jiří Maděřič tento týden na tiskové konferenci svazu řekl, že zrušení daňové uznatelnosti vína jako daru povede k poklesu trhu hlavně pro malé vinaře až o 30 procent.
Luboš Kastner, který zastupuje restauratéry v AMSP, ČTK sdělil, že ponechání nulové spotřební daně na víno je neférový postup vlády vůči pivovarům. Podle unie výrobců lihovin rozhodnutí vlády pokřivuje podnikatelské prostředí.*