Ministerstvo zemědělství navrhuje zařadit do hájených území pro stavbu vodních děl nebo pro hospodaření s vodou 49 nových lokalit. Nyní je v tzv. Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod 65 míst. Jak řekl po jednání Národní koalice pro boj se suchem náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík, nová místa projednal úřad se státními podniky povodí, nemělo by jít o kontroverzní lokality. Seznam ministerstvo zatím nezveřejnilo, chce o něm napřed jednat s Ministerstvem životního prostředí a dotčenými obcemi. Podle Kendíka jednání začnou do měsíce.
V hájených územích se nesmí mimo jiné stavět dopravní koridory nebo zařízení pro průmysl a energetiku, která by mohla narušit geologické poměry lokality.
Z nových lokalit by mělo být 26 vyhrazeno pro vodárenské účely a 23 pro hospodaření s vodou, která by se dala využít například na závlahy nebo pro zachování minimálních průtoků v potocích a řekách. "Většina lokalit, které byly při posledním projednávání v roce 2015 vnímány negativně, již do návrhu zařazena nebyla," uvedlo ministerstvo. Podle Kendíka by v těchto místech neměly být například cenné oblasti z pohledu životního prostředí nebo by v nich nemělo bydlet mnoho lidí.
V březnu 2016 uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, že stát uvažuje o zařazení 16 nových lokalit do těchto území. O tři měsíce později však Ministerstvo zemědělství sdělilo, že do konce mandátu tehdejší vlády s ministrem Marianem Jurečkou nové lokality do plánu zavádět nebude. Stát aktuálně řeší stavbu šesti přehrad - Senomat, Šanova a Kryr ve středních Čechách a na Ústecku, dále pak Nových Heřminov na Bruntálsku, Skaličky na Bečvě a Vlachovic ve Zlínském kraji.*