Státní podnik zvýšil prodej nejkvalitnějšího dřeva o třetinu 

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v uplynulé sezoně zvýšil prodej nejkvalitnějších sortimentů dřeva přibližně o třetinu téměř na 31 milionů korun. Jde o nejkvalitnější dřevo, většinou listnaté, které podnik prodává formou dražby. Truhláři dřevo používají například na hudební nástroje, nábytek, interiérové obklady, sudy na víno či whisky nebo pažby zbraní. Dřevo vyniká pevností, kresbou, barvou i texturou. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová.

Lesy ČR nejlépe zhodnotily ořešák černý

V sezoně 2022/2023, kdy se Lesy ČR do aukcí zapojily poprvé, prodaly v dražbách 1679 kmenů za téměř 22,5 milionu korun. V uplynulé sezoně 2023/2024 to bylo 2135 kmenů za 30,7 milionu korun. "Veřejné dražby se konají několikrát ročně od listopadu do března, a to na Moravě, ve středních a jižních Čechách. Na většině aukcí bývá 15 až 20 vlastníků i dražitelů dříví z tuzemska a jiných evropských zemí, nejčastěji z Rakouska, Německa nebo Francie," uvedla Jouklová. "Nabídka cenných výřezů je zájemcům přístupná v místě dražby nejméně tři dny před termínem podání nabídky, aby si kupující mohli jednotlivé kmeny dobře prohlédnout. Hledají cenné dříví pro konkrétní výrobky," uvedl obchodní ředitel Lesů ČR Radovan Srba. V sezoně 2023/2024 Lesy ČR nejlépe zhodnotily ořešák černý. Cena za jeden metr krychlový dosáhla téměř 41 000 korun. Truhláři z tohoto tvrdého tmavého dříví s výraznou kresbou mohou vyrobit nábytek, dýhy nebo pažby zbraní. "Kromě ořešáku je největší poptávka po cenném dříví dubu letního i zimního ideálního pro výrobu sudů, nábytku nebo podlah. Zájem je taky o modřín či jasan," uvedla mluvčí. Podstatně menší zájem mají kupci o buk, douglasku, javor, akát, lípu, olši nebo břízu. V sezoně se jich prodá jen několik kusů. Příprava dříví na dražbu začíná několik měsíců před jejím konáním, kdy si lesníci z běžných plánovaných těžeb vytipují stromy mimořádné kvality. "Samotná těžba těchto stromů vyžaduje speciální postupy, aby cenný kmen nepraskl nebo se jinak nepoškodil. Tato pracnost se však podniku vrátí zvýšeným zpeněžením. Stromy, o které v minulosti pečovaly generace lesníků, tak přinášejí zdroje pro obnovu a péči o lesy současné," uvedl Srba. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku. Loni jim klesl čistý zisk o 24 procent na 3,84 miliardy korun z 5,03 miliardy korun v roce 2022. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo snížení těžby dřeva po odeznění kůrovcové kalamity. Projevil se i pokles cen dříví. Loni podnik s koncem kůrovcové kalamity snížil těžbu dřeva o 15 procent na 7,8 milionu metrů krychlových.*

logo Lesy ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down