Uvědomujeme si, že krajská i státní podpora mladým zemědělcům je důležitá. Musíme předejít odlivu mladých lidí z venkova do měst a také postupnému vyklidňování venkova,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil tento týden při návštěvě Vysočiny šéfa resortu zemědělství Petra Gandaloviče. S představiteli kraje diskutoval také o problematice vodního a lesního hospodářství i o aktuální situaci v zemědělství v regionu Vysočina.
„Český venkov nezbytně potřebuje mladou krev. Podpora začínajících zemědělců patří mezi naše priority, a proto jsme se rozhodli navýšit finančních prostředky vyčleněné pro mladé zemědělce z Programu rozvoje venkova,“ uvedl ministr Gandalovič.
Ve třetím kole příjmu žádostí v rámci opatření Zahájení činnosti mladých zemědělců o dotace bylo podle Gandaloviče přijato 590 žádostí. Čtyřicet devět z nich muselo být na základě administrativní kontroly vyřazeno. „Vzhledem k velkému zájmu ze strany žadatelů jsme se před několika dny rozhodli zvýšit celkovou částku určenou na podporu o padesát procent, což nám umožní uspokojit o stovku žadatelů více, než při původně uvažovaném objemu financí,“ řekl ministr.
Vyčleněné prostředky se zvýšily z 202 174 964 Kč (tj. 8 041 004 eur podle aktuálního kurzu k měsíci zahájení příjmu žádostí) na 303 262 434 Kč (12 061 506 eur). Místo 201 žadatelů jich tak bude možné uspokojit 301.
Už v loňském roce bylo přitom v rámci prvního kola žádostí na opatření Zahájení činnosti mladých zemědělců vyčleněno 231 milionů korun.
Aktuálním problémem zemědělců na Vysočině je také avizované přehodnocení zařazení ostatních oblastí do méně příznivých oblastí na Vysočině (LFA: oblasti s možností čerpání vyšších dotací, oblasti jsou náročnější na zemědělskou činnost, na Vysočině je do této oblasti zařazeno téměř 84% zemědělské půdy). Vysočině hrozí, že velká část dosud zařazená do ostatních oblastí méně příznivých nebude dále zařazena. To by znamenalo od roku 2010 snížení finančních podpor pro zemědělce v našem regionu. „Snížení této podpory může do budoucna nastartovat i nezájem o hospodaření. V případě Vysočiny to může znamenat hrozbu snížení produkce a zánik mnoha pracovních míst,“ komentoval situaci radní pro oblast zemědělství kraje Vysočina Ivo Rohovský.
Kraj Vysočina je považován za region, kde vedle sebe bez problémů může fungovat jak klasické, tak například ekologické hospodaření. Region je typickou produkční oblastí, kde se dobře daří chovu skotu nebo pěstování základních potravinářských komodit – především brambor. „I v regionu s tradiční zemědělskou výrobou roste zájem o vlastní produkty ekologického zemědělství, a ty se začínají objevovat v nabídce obchodů. Ekologické zemědělství je vhodným příjemcem podpor a datací, přestože cesta k nim není příliš jednoduchá,“ uvedl radní Ivo Rohovský.