Státní veterinární správa neobnoví mimořádné kontroly kvůli týrání

Veterináři mimořádné kontroly chovů zaměřené na týrání a dobré životní podmínky zvířat, takzvané welfare, neobnoví. Podle Státní veterinární správy (SVS) inspektoři během zkrácené doby stihli zkontrolovat dostatečné množství chovů. Uvedl to zástupce mluvčího SVS Petr Majer. Kontroly měly původně trvat tři týdny, o ukončení veterinární správa rozhodla kvůli nedostatečným kapacitám.

Podařilo se zkontrolovat dostatek chovů

Veterináři totiž od minulé úterní půlnoci spolu s policisty a celníky kontrolují, zda lidé dodržují zákaz převozu některých zvířat z Maďarska a Slovenska na území Česka kvůli výskytu nebezpečné nákazy v Maďarsku nedaleko slovenské hranice. Chovů měli veterinární inspektoři během tří týdnů prověřit 60 až 80. Podle Majera se inspektorům podařilo zkontrolovat dostatek chovů i během dvou týdnů. V pondělí, kdy měli kontroly původně končit, bude mít SVS k výsledkům kontrol více informací. Ministr zemědělství Marek Výborný už dříve pozastavení odůvodnil tím, že je potřeba soustředit všechny kapacity veterinární správy na kontroly zákazu dovozu zvířat, které se konají na hranicích i ve vnitrozemí ČR. SVS se dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců, chybí jí zejména veterinární lékaři a inspektoři na kontroly v terénu, například na jatkách. SVS má v současnosti 1250 pracovníků, o 500 méně než v roce 2004. Mimořádné kontroly welfare nařídil Výborný v reakci na záběry hrubého zacházení se zvířaty odvysílané už dříve Českou televizí. Kontroly se zaměřovaly na větší chovy a inspektoři během nich zjišťovali, jak zaměstnanci manipulují se skotem a zda byl personál řádně proškolen o tom, jak správně zacházet se zvířaty.

Spolek kritizuje formu mimořádných kontrol

Spolek Zvířata nejíme, který postupně zveřejňuje záběry týrání zvířat z farem, kritizuje formu mimořádných kontrol. "Ohlášené kontroly dle našeho názoru a zkušeností zcela logicky nemohou efektivně odhalit brutální zacházení se zvířaty. Chovatelé mají dostatek času na to, aby akutní problémy zamaskovali a při samotné kontrole se samozřejmě i zaměstnanci zdrží násilného chování," uvedla Michaela Vincourová ze spolku. Dlouhodobým cílem spolku je systémová změna vedoucí k ukončení utrpení zvířat. Ve své výzvě, kterou zatím podepsalo zhruba 64 300 lidí, vyzývají k ukončení utrpení krav a apelují na české mlékárny, aby začaly produkovat rostlinné varianty mléka a mléčných výrobků. Českomoravský svaz mlékárenský i Zemědělský svaz ČR už dříve označili kampaň spolku za manipulativní, mimo jiné proto, že spolkem zveřejňované záběry byly podle nich pořizovány v období i více let a účelově sestříhány. Spolek počátkem března zveřejnil záběry týrání zvířat z 12 farem dodávajících kravské mléko společnosti Mlékárna Kunín ze skupiny Lactalis CZ. Na záběrech je například vidět, jak zaměstnanci kopou a bijí telata do hlavy a do břicha. Podobná videa zveřejnil spolek už dříve také z 12 kravínů, které dodávají mléko do největší české mlékárny Madeta.*

Kráva - české strakaté plemeno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down