Mendelova univerzita v Brně se v příštím roce oslav 200 let od narození slavného genetika zaměří především na střední školy. Stále totiž platí, že Gregor Johann Mendel je známější osobností v zahraničí, než v zemi, kde se narodil a žil. S osvětou má škole pomoci nový komiks, jehož autorkou je držitelka ceny Magnesia Litera Lucie Seifertová. Komiks dnes v Brně zástupci školy a vedení města slavnostně pokřtili.

„Životem zakladatele genetiky nás autorka provází s vtipem a elegancí. Je zajímavé číst, jak byla jeho životní pouť v mnoha směrech strastiplná. Jeho genialitu pak okolí uznalo až dlouho po jeho smrti," uvedla rektorka Danuše Nerudová s tím, že podobný je v mnoha směrech svět vědy i dnes. To, že je Mendel mnohem slavnější v zahraničí potvrdil i poslední nositel čestného doktorátu na MENDELU sir Paul Nurse. „Mendela si málo vážíte, pro mne je to jeden z největších vědců," uvedl směrem k vědecké komunitě před rokem. Škola, která nese Mendelovo jméno ve svém názvu, se nedostatečnou osvětu zejména na středních školách bude snažit změnit. „Spustili jsme edukační web www.mendelzije.cz, na kterém jsou například pracovní listy ke stažení, chystáme také sérii atraktivních přednášek s našimi vědci. Po městě bude jezdit tramvaj připomínající Mendela, v restauracích bude MendelBier. Propagovat budeme samozřejmě i naše vědce, kteří na Mendela navazují, například šlechtěním nových odrůd a plodin, které musí zvládnout klimatickou změnu," uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, podle které jsou cílovou skupinou také studenti vysokých škol.

Brno si již za dva roky připomene 200. výročí od narození Gregora Johanna Mendela. Než však vypuknou velkolepé oslavy, dostane světově proslulý otec genetiky jeden dárek s předstihem. MendelBox – infostánek, který bude v průběhu dvou let zvát veřejnost nejen k oslavám jubilea, ale zejména bude místem, kde se lidé dozvědí, jaký odkaz slavný Brňan zanechal.

MendelBox slavnostně představili zástupci města a vědecké obce.  V areálu Mendelovy univerzity v Brně bude stát na začátku nového akademického roku. Informuje o tom tisková zpráva univerzity.
V MendelBoxu se bude na veřejných akcích odehrávat populárně-naučný program, jehož cílem bude přiblížit aktuální genetický výzkum ať už na rostlinném nebo lidském genomu. Brňané tak budou mít šanci potkat se například tváří v tvář s vědci, kteří se podílí na odhalování faktů o koronaviru, diabetesu, Alzheimerově chorobě nebo odhalují pravdu o úbytku včel v přírodě.
„Postava Gregora Johanna Mendela je stále známější v zahraničí než u nás. Kulaté výročí jeho narození je vhodnou příležitostí, jak to změnit," uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Vědci MENDELU chystají v této souvislosti řadu osvětových témat, příkladem je šlechtění vinné révy, genetika zvěře, šlechtění dřevin, aby odolávaly klimatickým změnám. „Díky MendelBoxu bude možné nahlédnout mimo jiné i do unikátní genobanky rostlin naší univerzity," dodala Nerudová.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down