Vedení ministerstva zemědělství dnes na jednání pracovní skupiny s nevládními organizacemi představí změny v pravidlech pro čerpání evropských zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027. Úpravy ohlášené minulý týden po jednání koaliční rady se nelíbí Agrární komoře ČR a Zemědělskému svazu ČR, organizace sdružují hlavně větší zemědělské podniky a proti návrhu ve čtvrtek svolaly protesty.

Agrární komora a Zemědělský svaz kritizovaly už předchozí návrh takzvaného Strategického plánu společné zemědělské politiky, ve kterém ministerstvo vedené Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Po jednání zástupců vládní koalice od záměru ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce a také omezilo maximální investiční dotaci na jeden projekt ze 150 na 30 milionů korun.
Nový návrh na rozdíl od Agrární komory a Zemědělského svazu nerozporuje Asociace soukromého zemědělství ČR, jejímiž členy jsou zejména soukromí zemědělci. Ekologickým organizacím, které jsou v pracovní skupině také zastoupeny, vychází v novém návrhu vstříc podpora ekologického zemědělství až 20 000 korun na jeden hektar.
Změny hlavních parametrů strategického plánu se na jednání pracovní skupiny nečekají, řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Po projednání s neziskovými organizacemi a dalšími partnery například z řad univerzit odešle ministerstvo zemědělství návrh Evropské komisi.*

Do zemědělských protestů se dnes v Ústeckém kraji zapojili sedláci na Litoměřicku a na Lounsku, v Libereckém kraji protestovali sedláci z Agro Bílá v Podještědí. Nespokojenost se Strategickým plánem společné zemědělské politiky dali najevo protestní jízdou zemědělské techniky. K akci je vyzvaly Agrární komora a Zemědělský svaz. Na Litoměřicku vyjeli zemědělci ve 12:05, pokračovali do Lovosic a odtud zpět do svých domovů. Podle ředitele zemědělského družstva Klapý Otakara Šaška jde o klidný protest.

"Bude to probíhat tím způsobem, že pojedou zemědělské stroje po silnici. Nechceme žádné protesty, které by způsobily někde kolony a zácpy, takže pokud těch strojů pojede víc, tak pojedou minimálně ve stometrových rozestupech, aby se nebránilo předjíždění," popsal podobu zemědělských protestů na Litoměřicku Šašek. Kolik zemědělců se jízdy účastní, není podle ředitele jasné.
Důvodů, proč zemědělci vyjeli na traktorech do ulic, je podle něj několik. "Chceme upozornit na to, že nesouhlasíme s návrhem společné zemědělské politiky tak, jak ho předkládá nová vláda, protože nás se to citelně dotkne ve snížení dotací," uvedl zemědělec. Podle něj jsou sedláci přesvědčeni o tom, že úpravy naruší podmínky hospodářské soutěže.
"Rozhodně si nemyslíme, že patříme mezi agrobarony, hospodaříme na 2000 hektarech," podotkl ředitel. V družstvu je podle něj 250 zemědělců. "Mají na případnou podporu dotace úplně stejný nárok, jako kdyby se rozhodli hospodařit každý sám," řekl Šašek. Dalším důvodem k protestům je podle něj to, že vláda se zemědělci nejedná. Šašek uvedl, že by měl být návrh společné zemědělské politiky projednán se všemi subjekty, kterých se týká.*

Zemědělci dnes nedaleko Jesenice u Prahy zapálili kupu slámy na protest proti změnám v nastavení dotací. Kolem místa happeningu projelo 30 troubících traktorů. Akce se účastnilo zhruba 50 lidí, velkou část tvořili novináři. Zástupci zemědělských organizací na ní vyjádřili nesouhlas s připravovanými změnami a vyzvali vládu k jednání. "Nechceme zemědělce rozdělovat na malé a velké," prohlásil prezident Agrární komory Jan Doležal.

Akce, která se konala mezi poli u silnice mezi Vestcem a Hodkovicemi, byla součástí dnešních protestů pořádaných i na dalších místech ČR. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha uvedl, že po českých silnicích dnes jezdí stovky, možná více než tisíc traktorů a další zemědělské techniky. "Stále vyzýváme vládu, aby s námi jednala," dodal.
Účastníci chtěli dát happeningem symbolicky najevo, že je "nejvyšší čas zapojit do diskusí o změnách agrární politiky hlavně zástupce odborné zemědělské veřejnosti". Pálení slámy mělo symbolizovat rychlost, s níž vláda nyní může ovlivnit české zemědělství na mnoho let. Akci účastníkům znepříjemnily vítr a zima. "Počasí nám nepřeje a dá se říct, že nám nepřeje ani současná vláda," řekl k tomu Doležal.
Změny v dotační politice podle zemědělských organizací nespravedlivě zvýhodňují malé zemědělce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve středu uvedl, že nikomu neupírá právo demonstrovat, odmítá však ustupovat nátlaku.*

Senát se nebude zabývat nastavením dotační podpory zemědělcům, jak to chtěli senátoři za STAN, Piráty, ANO a ČSSD. Horní komora v rámci schvalování programu schůze nepřijala návrh, aby zaujala stanovisko ke stanovení přerozdělovací platby v rámci společné zemědělské politiky EU. K přijetí chyběly tři hlasy. Proti byli zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS) zdůvodnil odmítavé stanovisko mimo jiné tím, že nebyl čas na dostatečné projednání podkladů návrhu, který předložil předseda senátorů opozičních ANO a ČSSD Jaroslav Větrovský (ANO). Ani senátorům za Starosty se nelíbí, že vláda úpravou dotačních pravidel přesunula část peněz od velkých podniků k menším zemědělcům. Zároveň se sníží maximální výše investičních dotací.
Proti změnám vystupují zejména velké zemědělské podniky. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby dnes na protest vyjeli se svou technikou na silnice.
Aktuální vládní návrh dotační podpory zemědělců podle senátora Petra Štěpánka z klubu STAN vážně ohrožuje potravinovou bezpečnost České republiky. "Chápeme podporu malých zemědělců, ale musí být vyvážená a hlavně srovnatelná se sousedními státy. Dotace do zemědělství jsou poskytovány především z důvodu zajištění výroby kvalitních potravin za sociálně přijatelné ceny. Tyto potraviny produkují především střední a velké podniky," uvedl Štěpánek.*

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) odmítá ustoupit části zemědělců, kteří jsou nespokojeni s připravovanými změnami v nastavení dotací. Podle Nekuly je úprava systému kompromisem respektujícím reálnou situaci v českém zemědělství, sdělil mluvčí úřadu. Proti změnám vystupují zejména velké zemědělské podniky. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby na protest vyjeli se svou technikou na silnice.

Úpravu dotačních pravidel schválila minulý týden vládní koalice. Část peněz se má po změně výše takzvaných redistributivních plateb dostat od velkých podniků k menším zemědělcům. Zároveň se sníží maximální výše investičních dotací. Veškeré úpravy oproti poslední zveřejněné verzi Strategického plánu společné zemědělské politiky představí Nekula v pátek na pracovní skupině.
Připravená podoba Strategického plánu je podle Nekuly kompromis, který respektuje reálnou situaci v českém zemědělství. Chystané změny podle ministerstva výrazně podpoří menší zemědělce, současně ale zajistí dostatečnou podporu pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly, uvedl dnes mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Ministr podle Bílého nikomu neupírá právo demonstrovat. "Mrzí ho však, že volí tuto formu, nechce zemědělce rozdělovat, odmítá však ustupovat nátlaku," dodal mluvčí.
Ministerstvo zemědělství původně v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ale ustoupilo a zároveň zvýšilo podíl dotací pro menší zemědělce. Na tzv. redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním návrhu to bylo deset procent.*

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím. Zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu to uvedli na společné tiskové konferenci.

Agrární komora sdružující hlavně větší zemědělské podniky svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace. Nekula opakovaně uvedl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.
Prezident Zemědělského svazu Martin Pýcha dnes řekl, že svazu nejvíce vadí to, že se dozvídají pouze obrysy a kusé informace. Varoval před tím, že se případnou změnou zemědělské politiky výrazně sníží kvalita potravin. Uvedl, že chovatelům prasat, kteří s ním jsou v kontaktu, nedoporučuje setrvávat v podnikání, jelikož se jim finančně nebude vyplácet.
Prezident Agrární komory Jan Doležal označil spor o změnu dotační politiky jako spor nikoliv mezi malými a velkými zemědělci, ale zemědělci, kteří se zemědělstvím živí, a zemědělci podle Doležala neproduktivními a deklaratorními. Viceprezident Agrární komory Martin Ludvík varoval, že kvůli zvýšení cen vzroste dovoz potravin z Polska.

Jen mírný nárůst svých příjmů z dotací očekává po úpravě pravidel pro přímé platby a dotace pro zemědělce, na které se v úterý večer shodla koaliční rada, farmář Ladislav Kašpar z Těšetic na Olomoucku. Zemědělec na 25 hektarech pěstuje zeleninu a tvrdí, že si ročně přilepší maximálně o desítky tisíc korun. "Nečekal jsem nic jiného. Logicky vzato, vždy rozhoduje poptávka," řekl Kašpar.

Přímé platby zemědělcům podle dohody koaliční rady nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesne také maximální výše investiční dotace. Dosud ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům, v úterý večer proti tomu před úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou ČR protestovalo několik tisíc lidí.

Dohodnutá pravidla pro dělbu zemědělských dotací podle Kašpara malým farmářům příliš nepomůžou, takže dál budou muset spoléhat hlavně na sebe. Kašpar odhadl, že zatímco nyní dostává ročně na různých dotacích celkem zhruba půl milionu korun, tak po změně pravidel by se dotace mohly zvýšit o desítky tisíc korun. "Mám jen 25 hektarů. Je to sice průměrná výměra v EU, ale tady u nás jsem vlastně zahrádkář," podotkl Kašpar.

Na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. Dosud to bylo deset procent. V režimu ekologického zemědělství by podpora mohla být až 20 000 korun na jeden hektar. Horní limit pro investiční dotaci na jeden projekt bude 30 milionů korun, v minulosti to bylo až 150 milionů, z čehož podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) těžily především velké podniky.*

Farmáře Františka Němce z Netína na Žďársku mrzí to, že zemědělci nejsou schopní své požadavky místo nátlakových akcí řešit společně jednáním u kulatého stolu. Podle něj to hospodáře zbytečně rozděluje. "Všem nám jde nakonec o to samé, aby fungoval venkov," řekl.

Za důležité považuje hlavně investice do technologií a nemovitostí, které podle něj mohou nejvíc zlepšit ekonomiku farem. Rodina Němcova hospodaří přibližně na 150 hektarech půdy, má 200 kusů skotu a výkrm drůbeže, ale také svoji mlékárnu, drůbeží jatka, výrobu uzenin a e-shop.

Pokud se sníží maximální výše investiční dotace, tak, jak se na tom v úterý podle informací ministerstva zemědělství shodla koaliční rada, by se mělo z tohoto balíku peněz podle Němce dostat na víc žadatelů, což je podle něj dobře. "Mně osobně je jedno, jestli to bude malý, nebo velký zemědělec, protože jsou nějaká pravidla. Jestli je splní velký, ať je (dotace) má velký, jestli je splní malý, ať je má malý," řekl.

Horní limit pro investiční dotaci na jeden projekt bude 30 milionů korun, v minulosti to přitom bylo až 150 milionů, z čehož podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) těžily především velké podniky.

Koaliční rada se v úterý večer také dohodla na tom, že přímé platby zemědělcům nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Dosud ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům, v úterý večer proti tomu před úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou a Zemědělským svazem protestovalo několik tisíc lidí.

Podle Němce by určité omezení u těchto plateb být mohlo, zohlednit by se podle něj ale měly podniky, které dělají i živočišnou nebo jinou pracnější výrobu. Limit by se podle jeho názoru měl týkat hlavně těch, kteří pobírají dotace a neprodukují potraviny. "Protože i takoví jsou," uvedl netínský farmář. Doplnil, že své podnikání se snaží celou dobu dělat tak, aby pro něj tyto dotace nebyly zásadní.*

Ekologové ocenili podporu ekologického zemědělství v úpravě strategického zemědělského plánu. Hnutí Duha to uvedlo v  tiskové zprávě v reakci na výsledky úterního projednání plánu koaliční radou. Ekologové však také míní, že je třeba návrh plánu více zaměřit na obnovu krajinných prvků a mimoprodukčních ploch – například tůní, mokřadů či remízků. Ministerstvo zemědělství (MZe) chce návrh plánu během ledna poslat k posouzení Evropské komisi.

Podle ekologů je výraznější podpora ekologického zemědělství je vítaná. "Jsme rádi, že si ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvědomuje jeho významnou roli pro udržitelné hospodaření s naší půdou. Nesmíme však zapomínat na minimálně stejně důležitou obnovu krajinné pestrosti skrze obnovu mezí, remízků, mokřadů a dalších míst pro biodiverzitu. Bez nich se neobejdeme také při adaptaci na zhoršující se dopady klimatické změny a předcházení erozi a degradaci půdy," uvedl Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí Duha.

"Od koaliční rady postrádáme závazek zajistit udržitelné hospodaření na veškeré ploše skrze posílení dotačních podmínek stejně jako závazek k posílení již v současné době nedostatečného návrhu tzv. ekoschémat. Budeme si muset zároveň počkat na konkrétní návrhy, se kterými ministerstvo přijde," dodal.*

Zemědělské dotace pro velké podniky nakonec nebudou mít stanovený strop, ale menší farmáři z nich dostanou větší podíl. V úterý večer se na tom shodla koaliční rada, oznámilo ministerstvo zemědělství. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR označily změny vyplácení evropských dotací po roce 2023 a pravidla zemědělské politiky pro příštích pět let za výsměch všem zemědělcům. Podle nich to může negativně ovlivnit vývoj českého zemědělství a produkci kvalitních potravin za dostupné ceny. Naopak Asociace soukromých zemědělců koaliční dohodu uvítala jako kompromis a krok k potřebným změnám. Ekologové z Hnutí Duha zase ocenili podporu ekologického zemědělství.

Na tzv. redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním návrhu to bylo deset procent.
"Zastropování s odpočtem mzdových nákladů má svoji logiku, pokud by redistributivní platba byla výrazně nižší, pokud by se pohybovala na úrovni deseti, 12, 15 procent," řekl dnes novinářům ve Sněmovně ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Při 23 procentech podle něj určení maximální úrovně ztrácí smysl. V režimu ekologického zemědělství by podpora mohla být až 20.000 korun na jeden hektar. "Výrazně podpoříme menší zemědělce a ty, kteří chtějí dělat něco navíc pro naši krajinu," uvedl Nekula.
Klesne však maximální výše investiční dotace. Horní limit na jeden projekt bude 30 milionů korun, zatímco v minulosti to bylo až 150 milionů Kč, z čehož podle ministra těžily především velké podniky. Přesto bude podle Nekuly zajištěna i dostatečná podpora pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down