Až pětinu ploch zatím nemohli osít někteří jihočeští zemědělci. Deště ztížily setí ozimých plodin i podzimní práce, opožděná je sklizeň kukuřice na zrno i sóji. Problémy jsou i se sklizní druhých otav na zmáčených loukách, stejně jako nejde zorat všechnu půdu, aby byla připravená na jaro. V některých podnicích komplikuje práce koronavirová nákaza.

Na polích zůstává část plodin, nedaří se ani včas zasít ozimé plodiny. Potýká se s tím třeba zemědělské družstvo Opařany na Táborsku, které hospodaří na 4700 hektarech a chová 2000 kusů skotu. "Mokro máme. Zhruba deset procent ploch jsme vůbec nezaseli. Strašně se opozdila sklizeň sóji a opožďuje se sklizeň kukuřice na zrno. Plochy, které už měly být uvolněné pro setí, nejsou," řekl předseda představenstva Vlastimil Procházka. Když se kukuřice sklidí až v zimě, může být zrno méně kvalitní a nepoužitelné pro živočišnou výrobu. Kukuřici pěstuje družstvo na pětině orné půdy, na 650 hektarech. Firma Rhea holding, která v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21 tisíc hektarů, má na polích ještě asi 35 procent zrnových kukuřic a část ploch zatím nemohla osít, řekl majitel holdingu Josef Kolář. Zemědělci z družstva Třebonín, které leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi, potřebují osít 60 hektarů ozimé pšenice. "Byl bych rád, kdyby se podařilo do 12. listopadu zasít aspoň 50 hektarů. S orbou stojíme, ještě nám chybí zorat asi 200 hektarů, abychom byli připraveni na jaro, a to teď nejde," poznamenal předseda družstva Jan Rytíř.*

 

Sklizeň podzimních plodin i následné setí ozimů se kvůli dešťům opožďuje. Podle odhadů některých zemědělců to je i o zhruba tři týdny až měsíc. Na základě průzkumu Zemědělského svazu ČR se nepodařilo zasít 19 procent ozimých plodin. Nejhorší situace byla počátkem listopadu v Olomouckém kraji, kde více než třetina podmáčených pozemků neumožnila zasít plných 36 procent plánované výměry. Nejlépe na tom byl Jihočeský kraj, kde zbývalo pět procent ploch, a Vysočina. Tam chybělo osít ozimy ještě šest procent ploch.

Podle vnitrosvazového průzkumu, ve kterém odpovídalo 354 členů, hospodařících na 609 tisících hektarech zemědělské půdy, počátkem měsíce zbývalo sklidit ještě osm procent výměry brambor. Nejhorší situace byla ve Středočeském kraji, kde byla nesklizená skoro pětina polí s bramborami. Na Vysočině, která je tradiční bramborářskou oblastí, pak zbývalo na poli pět procent brambor. Výrazně zpoždění měla sklizeň kukuřice na siláž. Sklizena byla také teprve polovina cukrové řepy a 39 procent kukuřice. „Kromě zpoždění sklizně se pěstitelé cukrovky potýkají také se snížením cukernatosti, což se projeví i na ekonomice pěstování této plodiny,“ dodal předseda svazu Martin Pýcha. Zpoždění má kromě cukrovky také sklizeň kukuřice na zrno, která se touto dobou v jiných letech chýlí ke konci.

Spoždění prací na polích o dva až tři týdny, problémy se sklízením kukuřice, setím ozimých plodin, ale i rozmetáním hnoje a další péčí o půdu způsobuje zemědělcům na jihu Moravy letošní deštivé a vlhké počasí. Situace se na různých místech mírně liší, zpoždění s podzimními pracemi ale mají všichni. Důvodem je vlhké počasí, kdy půda po říjnových deštích neprosychá. Těžké zemědělské technice tak hrozí, že na polích uvázne.

"Daří se nám teď sklízet kukuřici, ale jen díky tomu, že rostlinné zbytky padají před kombajn a trochu tak povrch zpevní. Museli jsme ale použít vyvážečku, která sklizené zrno vyváží na kraj pole a tam jej teprve nakládá na vůz. Setí ozimé pšenice ale není možné, secí stroj v takových podmínkách nemůže pracovat," popsal situaci ředitel firmy Pomona Těšetice Ivo Pokorný. Zemědělský podnik hospodaří na pozemcích na Znojemsku.

Podobná situace je i na severněji položených pozemcích Agrodružstva Miroslav. "Ten mokrý podzim všechno přibrzdil, máme skluz tak dva týdny. Sice teď sklízíme kukuřici na zrno, ale má vlhkost 28 stupňů. Pro prodej musí mít vlhkost jen 14 stupňů, takže musíme zrno sušit, což nám zvyšuje náklady," podotkl předseda Agrodružstva Miroslav Radek Janeček.

Horší je ale situace na severu kraje, kde do polí s kukuřicí kombajny zatím stále vjet nemohou.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down