Zemědělci v jižních Čechách hnojí ozimy. Hlavní jarní práce, jako setí nebo vláčení luk a pastvin, nechávají na konec března a na duben, až půda vyschne a přestane mrznout. Někteří stihli minulý týden zasít oves. Kvůli tomu, že někde měli pozemky loni podmáčené, čekají místy až o pětinu nižší výnos řepky. Vyplává to z rozhovoru s jihočeskými zemědělci.

Přihnojit už stihli zemědělci z družstva Třebonín, které leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. Hospodaří na 850 hektarech, vedle rostlinné výroby mají i 400 kusů skotu. "Teď čekáme, až se vysuší půda, abychom mohli začít sít. Secí mašina do toho nemůže vjet, protože je bahno. Minulý týden, když bylo pěkné počasí, jsme stačili osít asi 20 hektarů ovsa, jinak je to rozbahněné," řekl předseda družstva Jan Rytíř.
Ozimy přihnojuje družstvo Horusice na Táborsku. Sít zatím kvůli mrazu nezačalo. "Budeme ještě podsévat jetele do jařin, děláme hlavně ozimé obiloviny a ozimou řepku. Díky tomu, že budeme podsévat jetel, musíme začít až v dubnu, aby nám nezmrznul," řekl prokurista Milan Houska. Družstvo s 550 hektary stihlo na podzim ošetřit plodiny pomocí herbicidů.
Jinak je na tom Zemědělské obchodní družstvo Borovany na Českobudějovicku. V říjnu mělo kvůli dešťům pozemky moc mokré, muselo tak ukončit setí, neudělalo postřiky, některé polní práce nestihlo. "Teď nám začal hektický čas: hnojení kejdou, kydání stájí, příprava drůbežárny na první turnus, válení jetelišť, doorávání pozemků," uvedl hlavní agronom Jan Kouba. Sít plánují podle počasí na přelomu března a dubna.*

Jarní práce na polích v okolí Těšetice na Znojemsku již začaly. Zemědělci nyní přihnojují plodiny, daří se jim to ale především k ránu, kdy je povrch utužen mrazem. Později se tam již kvůli blátu stroje nedostanou. Připravují se také na setí jařin. V blízké době je čeká výsev ječmene jarního, vojtěšky a po prohřátí půdy i kukuřice, řekl ředitel Pomony Těšetice Ivo Pokorný.

"Vítáme, že průběh počasí, zejména teplot, je pro toto období z pohledu dlouhodobého sledování normální. Nebezpečím je střídání nočních a denních teplot, což může mít špatný vliv na rostliny řepky. U ovocných sadů a vinic v naší oblasti zatím žádné zásadní škody vlivem počasí nenastaly. Každý den, o který se oddálí termín kvetení ovocných dřevin, a tím mírně sníží riziko zmrznutí jarními mrazíky, ovocnáři vítají," řekl Pokorný.
Vyhlídky na letošní sezonu se podle něj zatím odhadují špatně. "Nejsme si jisti, zda se podaří provést všechny potřebné práce včas. Krom tradičních vlivů počasí se bohužel přidala složitá situace s rizikem onemocnění potřebného personálu. V zemědělství v současné moderní době pracují lidé, od kterých je vyžadována vysoká odbornost s ohledem na složitost moderních strojů a zařízení. Na celou řadu pozic proto nelze uplatnit pracovníky bez zkušeností," řekl Pokorný.
Zahraniční dělníky potřebují především v době sklizně v ovocných sadech a vinicích. Nepostradatelní jsou i proto, že zájem místních obyvatel o tuto práci není.
V Knínicích na Blanensku kromě přihnojování zemědělci ještě doorávají to, co loni kvůli velkému množství vody nestihli. "I teď můžeme orat jen ráno, když je pole namrzlé. Zatím nelze říct, jak se letošní zima na porostech projevila, protože jsme je loni zaseli až později a ještě nic nevidíme. Setí jařin plánujeme asi až začátkem dubna. Tady se vše teprve probouzí," řekl ředitel Agrospolu v Knínicích Ladislav Menšík.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down