Letošní zdražení brambor podle Českého bramborářského svazu způsobily menší zásoby po loňské sklizni, která byla nižší kvůli suchu. Brambory se v obchodech prodávají mezi 14 až 18 korunami za kilogram. Výjimkou nejsou ani ceny přes 20 korun, většinou u balených brambor. Čeští pěstitelé už mají v podstatě vyprodáno, většina brambor se dováží, řekl Josef Králíček, předseda svazu. První letošní tuzemské brambory by mohly být koncem května.

Cena zemědělských výrobců byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v únoru u brambor meziročně vyšší o 55 procent. Zpracovatelům ve velkém podle Králíčka pěstitelé prodávali kilogram naposled za sedm osm korun. "Ale to bylo v době, kdy ještě ty brambory měli," uvedl.
Jeden zemědělský podnik z Vysočiny nabízí na webu kilogram při prodeji malého množství přímo lidem za 12 Kč. Jeho pracovník na dotaz řekl, že na prodej ve velkém už firma brambory nemá.
"Propad (sklizně) byl celoevropský, tomu je poplatná cena v maloobchodě," uvedl Josef Králíček k aktuální situaci. Další větší růst ceny brambor už ale nepředpokládá. "Nicméně ani se v současné době nebude snižovat," řekl. Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemska či z Francie. "Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu," uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta. Jejich cena je zatím vysoká, ale postupem týdnů bude klesat, řekl Králíček.
Brambor se loni v ČR sklidilo 583 560 tun, meziročně jejich produkce podle ČSÚ klesla o víc než 15 procent. Jde o celkový objem brambor včetně sadby a hlíz na výrobu škrobu.
Sázení raných brambor zejména v Polabí, ale i na jižní Moravě, už podle Králíčka začalo asi před dvěma týdny. Sklízet by je pěstitelé mohli od konce května, když bude dobré počasí.
Přes dobrou cenu brambor z poslední sklizně Králíček nepředpokládá, že jimi letos zemědělci osázejí větší plochu než před rokem. I zde je podle něj důvodem loňské sucho. Podniky už podle Králíčka avizovaly, že potřebují zvýšit plochy krmných plodin pro dobytek, u nichž vyčerpaly zásoby. Zabezpečit zelenou hmotu potřebují i bioplynové stanice.
Zemědělské podniky v ČR měly loni podle statistiky brambory na necelých 23 000 hektarech, z nich brambory na jídlo zabíraly 14 000 hektarů. Na dalších asi 6000 hektarech pěstují podle svazu brambory zahrádkáři.*

Ministr zemědělství Marian Jurečka se bude snažit přesvědčit vládu, aby uvolnila jako kompenzaci pro ovocnáře poškozené letošními mrazy 200 milionů korun. Uvedl to na tiskové konferenci. Škody způsobené jarními mrazy jsou za necelé půl miliardy. Mrazy poškodily ovoce i v loňském roce, kdy stát nakonec pro ovocnáře uvolnil 133 milionů korun.

Podle Jurečky se bude ministerstvo snažit zjednodušit administrativu a zrychlit vyplácení. Úřad zvažuje využití dat Českého hydrometeorologického úřadu, která by se mohla použít k prokázání mrazových teplot v dané oblasti. Výrazně by se tím zjednodušila administrativa a bylo by možné zrychlit výplatu škod, dodal Jurečka. Zatím však neví, zda tento způsob půjde použít.

Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce mrazy poškodily sady na Moravě. Největší propad sklizně se čeká u meruněk a broskví, a to kolem 80 procent. Finančně se největší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku, měly by se pohybovat kolem 270 milionů korun.

Mrazy poškodily české ovocnáře druhý rok po sobě. Loňské škody se pohybovalo kolem 400 milionů korun, ty letošní jsou podle Ovocnářské unie tedy o pětinu vyšší.

Mrazy nejvíc poškodily sady na jižní Moravě, ale i na dalších místech na střední a severní Moravě. V Čechách způsobily škody spíše lokálně. Právě některé moravské ovocnářské podniky, které neobvykle chladné jarní počasí drtivě poškodilo již druhý rok po sobě, by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat do existenčních problémů.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down