Jen mírný nárůst svých příjmů z dotací očekává po úpravě pravidel pro přímé platby a dotace pro zemědělce, na které se v úterý večer shodla koaliční rada, farmář Ladislav Kašpar z Těšetic na Olomoucku. Zemědělec na 25 hektarech pěstuje zeleninu a tvrdí, že si ročně přilepší maximálně o desítky tisíc korun. "Nečekal jsem nic jiného. Logicky vzato, vždy rozhoduje poptávka," řekl Kašpar.

Přímé platby zemědělcům podle dohody koaliční rady nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesne také maximální výše investiční dotace. Dosud ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům, v úterý večer proti tomu před úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou ČR protestovalo několik tisíc lidí.

Dohodnutá pravidla pro dělbu zemědělských dotací podle Kašpara malým farmářům příliš nepomůžou, takže dál budou muset spoléhat hlavně na sebe. Kašpar odhadl, že zatímco nyní dostává ročně na různých dotacích celkem zhruba půl milionu korun, tak po změně pravidel by se dotace mohly zvýšit o desítky tisíc korun. "Mám jen 25 hektarů. Je to sice průměrná výměra v EU, ale tady u nás jsem vlastně zahrádkář," podotkl Kašpar.

Na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. Dosud to bylo deset procent. V režimu ekologického zemědělství by podpora mohla být až 20 000 korun na jeden hektar. Horní limit pro investiční dotaci na jeden projekt bude 30 milionů korun, v minulosti to bylo až 150 milionů, z čehož podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) těžily především velké podniky.*

Zemědělské dotace pro velké podniky nakonec nebudou mít stanovený strop, ale menší farmáři z nich dostanou větší podíl. V úterý večer se na tom shodla koaliční rada, oznámilo ministerstvo zemědělství. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR označily změny vyplácení evropských dotací po roce 2023 a pravidla zemědělské politiky pro příštích pět let za výsměch všem zemědělcům. Podle nich to může negativně ovlivnit vývoj českého zemědělství a produkci kvalitních potravin za dostupné ceny. Naopak Asociace soukromých zemědělců koaliční dohodu uvítala jako kompromis a krok k potřebným změnám. Ekologové z Hnutí Duha zase ocenili podporu ekologického zemědělství.

Na tzv. redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním návrhu to bylo deset procent.
"Zastropování s odpočtem mzdových nákladů má svoji logiku, pokud by redistributivní platba byla výrazně nižší, pokud by se pohybovala na úrovni deseti, 12, 15 procent," řekl dnes novinářům ve Sněmovně ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Při 23 procentech podle něj určení maximální úrovně ztrácí smysl. V režimu ekologického zemědělství by podpora mohla být až 20.000 korun na jeden hektar. "Výrazně podpoříme menší zemědělce a ty, kteří chtějí dělat něco navíc pro naši krajinu," uvedl Nekula.
Klesne však maximální výše investiční dotace. Horní limit na jeden projekt bude 30 milionů korun, zatímco v minulosti to bylo až 150 milionů Kč, z čehož podle ministra těžily především velké podniky. Přesto bude podle Nekuly zajištěna i dostatečná podpora pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly.*

Asociace soukromého zemědělství (ASZ) hodnotí změny v zemědělských dotacích po roce 2023 jako správný krok k potřebným změnám. Její zástupci novinářům řekli, že 23 procent z peněz na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, vidí jako kompromis. Za lepší by považovali 30 procent. Úterní demonstraci Agrární komory a Zemědělského svazu před úřadem vlády označili za nespontánní akci s cílem ukázat sílu.

Předseda asociace Jaroslav Šebek uvedl, že je jim v souvislosti s jejich stanoviskem k úterní demonstraci vyhrožováno. "Dostalo se nám i několika výhrůžek od velkých společností a objevilo se i několik výhrůžek s ohledem na to, že jsme zveřejnili jejich materiály 'jak se chovat', které nám však poslali samotní členové organizací, které demonstraci organizovaly," uvedl Šebek.

V materiálech Agrární komory mimo jiné mělo být popsáno, jak jednat s novináři a co jim neříkat. "Neříkat: Nevím. Poslal mě sem předseda. Chtěl jsem se podívat do Prahy," instruují. Šebek dále uvedl, že autorem instrukcí byla jedna vysoce postavená osoba zaměstnaná na ministerstvu zemědělství. "Určitě ministrovi tuto věc předáme," uvedl Šebek. Reakci ministerstva zemědělství média shání. Prezident Agrární komory Jan Doležal pro server Echo24 v úterý v reakci uvedl, že kvůli zveřejněným tvrzením komora zaslala Asociaci soukromého zemědělství předžalobní výzvu.

Přímé platby zemědělcům nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesne také maximální výše investiční dotace. V úterý večer se na tom shodla koaliční rada, informoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Dosud ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům, v úterý večer proti tomu před úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou ČR protestovalo několik tisíc lidí.

Na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. Dosud to bylo deset procent. V režimu ekologického zemědělství by podpora mohla být až 20 000 korun na jeden hektar. Horní limit pro investiční dotaci na jeden projekt bude 30 milionů korun, v minulosti to přitom bylo až 150 milionů, z čehož podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) těžily především velké podniky.
Nový návrh podle ministerstva zemědělství umožní výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců. "Jsem rád, že se nám podařilo najít kompromis, který respektuje reálnou situaci v našem zemědělství. Výrazně podpoříme menší zemědělce a ty, kteří chtějí dělat něco navíc pro naši krajinu, současně ale bude zajištěna i dostatečná podpora pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly," uvedl Nekula.
Ministerstvo zemědělství návrh schválený na koaliční radě před odesláním Evropské komisi projedná s neziskovými organizacemi a dalšími partnery. Podle Bílého se koaliční rada také dohodla, že po prvním roce fungování nových parametrů jejich nastavení vyhodnotí a případně je upraví pro další období.
Míra spolufinancování Programu rozvoje venkova v příštím dotačním období bude podle návrhu 65 procent, což požadovaly téměř všechny zemědělské organizace, uvedlo také ministerstvo. V končícím programovém období to bylo 35 procent. Podpora tak bude podle ministerstva srovnatelná s dalšími státy Evropské unie a umožní českým zemědělcům zůstat konkurenceschopnými.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down