Skupina Bohemia Sekt otevře příští rok v září středisko na zpracování hroznů v areálu svého vinařství Víno Mikulov v Mikulově na Břeclavsku. Jde o tříletou investici za více než 200 milionů korun, největší v historii skupiny. Letos vysadila dalších 15 hektarů vinic, obhospodařuje jich tak už 540 hektarů, a příští rok počítá s dalšími 22 hektary. Uvedl to ředitel největšího výrobce sektů a vín v Česku Ondřej Beránek.

"V nové lisovně, největší v ČR, chceme zpracovávat hrozny už z příští sklizně, takže začátkem září se musí rozběhnout," uvedl. Bude mít kapacitu zpracování až osm milionů kilogramů hroznů, při sklizni tam bude pracovat deset lidí. Pokud by ji firma chtěla v budoucnu rozšířit, může halu přistavět a dovybavit. Dokončeny jsou stavební práce, přilehlé plochy, zeleň a odzkoušeny některé technologie. Firma také zahájila investici do vlastní čistírny odpadních vod za dalších téměř 30 mil. Kč. Příští rok ještě dokoupí zbylé tanky na výrobu a skladování vína, které dodavatelé nedokázali v takovém objemu rychle vyrobit. Také proto je investice rozložená do tří let.
Bohemia Sekt letos zpracoval 8,5 milionu kilogramů hroznů, třetinu objemu už zajistily vlastní vinice. "Úrodu lokálně poškodily kroupy, ale ne masivně, špačci řádili na celé jižní Moravě, ale mediální hvězdou letoška se stal hraboš," uvedl Beránek. Hlavně na nových výsadbách ožíral kořeny, a mladé sazenice proto odumíraly. Firma obvykle dosazuje ve druhém roce kolem tří procent neuchycených sazenic, ale na letošních výsadbách to bude 15 až 20 procent. Škoda tak přesáhla 300 000 korun, řekl.
Letošní sklizeň byla objemově průměrná, srážky odpovídaly dlouhodobému průměru. "Nebyl ani vlhký, ani suchý rok. Byl neobvykle chladný květen s průměrem 13 stupňů Celsia, přitom dlouhodobý průměr je 16 stupňů. Réva tak začala kvést později. Zbytek roku už byl spíše teplejší," uvedl ředitel.*

Bohemia Sekt loni zvýšil své tržby o šest procent na 1,6 miliardy korun. Skupina tak mírně posílila meziroční tempo růstu, mezi lety 2013 a 2012 jí vzrostly tržby o 5,3 procenta. Uvedl to ředitel společnosti Ondřej Beránek. Hospodářské výsledky skupina neuvádí. Podle účetní závěrky ve Sbírce listin dosáhla za rok 2013 rekordního čistého zisku 214 milionů korun, což bylo meziročně o 12 procent více.

Největší výrobce vína a sektů v ČR prodal loni 26 milionů lahví sektů, vín a lihovin, meziročně o osm procent více. "Největší podíl na tržbách měla tradičně šumivá vína Bohemia Sekt. Dařilo se ale také tichým vínům, především značkám Habánské sklepy a Víno Mikulov," řekl Beránek. Skupina opět prodala více dražších vín. Naopak v nejlevnějších kategoriích, jimž se dlouhodobě nechce věnovat, vykázala další pokles.
Bohemia Sekt loni prodal 10,1 milionu lahví sektů, což představovalo sedmiprocentní meziroční nárůst. Za loňským nárůstem stojí podle ředitele nová komunikace a dobře zvládnutá logistika na konci roku, kdy firma prodá více než třetinu roční produkce sektů. Největší podíl na prodejích, 60 procent, měl Bohemia Sekt demi sec, nejprodávanější sekt v ČR. Za ním skončil brut a rosé demi sec. "Velice úspěšná byla také řada prémiových sektů Bohemia Sekt Prestige. Loni se jich prodalo nejvíce v historii, téměř 300 tisíc lahví," uvedl ředitel.
Maloobchodní trh sektů v celé republice vykázal podle údajů společnosti Nielsen jednoprocentní růst. Tržní podíl Bohemia Sekt meziročně vzrostl téměř o dva procentní body na 66 procent. Na trhu perlivých vín a šumivých nápojů, který v celé zemi klesl o deset procent, zvýšila značka Avanti tržní podíl o více než sedm procentních bodů na 35 procent. "S 2,6 milionu prodaných lahví je to lídr kategorie. Čísla výrazně ovlivnila loňská novinka Avanti Spritz," řekl Beránek.
Skupina prodala 10,4 milionu lahví tichých vín, meziročně o 900 tisíc více. Největší nárůst, přes 14 procent, zaznamenala značka Habánské sklepy. Těchto vín prodala skupina 4,7 milionu lahví. Nárůst 16 procent na 3,1 milionu lahví zaznamenala značka Víno Mikulov Motýl.  Kategorii lihovin, což jsou hlavně vodky Nordic Ice a Pražská vodka i likéry Dynybyl, se loni dařilo méně. "Odmítli jsme se zapojit do cenové války vodek a stabilizovali jsme cenu Pražské vodky i Nordic Ice s přiměřenou marží. Kvůli tomu Pražská vodka objemově nerostla. Prodeje značky Nordic Ice díky inovacím stouply o 5,5 procenta," uvedl.
Ze sklizně ročníku 2014 skupina zpracovala osm milionů kilogramů hroznů vinné révy a zůstává největším zpracovatelem tuzemských hroznů v ČR. Kvůli soběstačnosti investovala asi deset milionů korun do výsadby nových vinic. Do roku 2020 chce rozšířit své vinice ze 400 nejméně na 600 hektarů. "Loni jsme se soustředili na konsolidaci péče o nově vysazené vinice v letech minulých. Proto jsou loňské nové výměry relativně malé, tedy 16 hektarů nových vinic. Ale letos už počítáme téměř s 60 hektary," dodal.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down