Stromky a ovoce ze Slupu

Tomáš Letocha, jednatel společnosti Ökoplant international® s. r. o., nastoupil po absolvování SViŠ ve Valticích v roce 1995 do ovocné školky v rakouském Poysdorfu. Po třech letech se s jejím majitelem dohodli na založení ˇfiliálkyˇ na jižní Moravě, kterou od té doby řídí. Navíc má v sesterské firmě Ökofruit international s. r. o. na starosti ochranu a výživu ovocných sadů. Obě společnosti sídlí ve Slupu u Jaroslavic a úzce spolupracují. Jak jejich názvy napovídají, první z nich se věnuje pěstování sazenic ovocných stromků, druhá prodeji ovoce.


Když jsem se Tomáše Letochy zeptala, jestli svého tehdejšího rozhodnutí nelituje, odpověděl, že ve firmě Ökoplant pracuje od roku 1998 a práce ho stále baví. ,,První roční objem, který jsme tenkrát školkovali, byl 30 000 podnoží ovocných stromů. V současné době je to více než půl milionu podnoží,“ zavzpomínal.

Nabízejí vyzkoušené odrůdy

Ve dvou ovocných školkách obhospodařují přibližně 45 ha ploch, přičemž rozloha a skladba ovocných dřevin se meziročně liší podle množství zakázek. ,,Pokud chodí objednávek méně, což se například stalo v roce 2023, kdy trh reagoval na válku na Ukrajině a nízkou cenu jablek, snížili jsme pěstitelské plochy pro jabloně z 23 na 18 ha. Rusko bývalo velkým importérem, dodávaly tam stromky italské a polské školky. Tento systém se s válkou rozpadl a po Evropě zůstal neprodaný velký objem stromků, především jabloní. Výsledkem je situace, kdy některé firmy v západní Evropě ukončily výrobu ovocných stromů a je otázkou, zda se někdy k jejich pěstování vrátí, protože je k tomu potřeba značné prvotní investice, která se vrací až po třech letech. Na druhou stranu, po každé bouřce vyjde slunce a je to nová šance pro ty, kdo situaci přežili, a doufám, že to budeme i my. Máme výhodu v tom, že jsme ,,široce rozkročeni,, a nenabízíme pouze jabloně. Ve školkách pěstujeme i hrušně, umíme peckoviny, kterých je z celkového počtu školkovaných stromků zhruba třetina a jejich prodej se aktuálně jeví na českém trhu velmi slibně. Důvodem je především u malých pěstitelů výměna jabloní za jiné ovocné druhy, které jdou mechanizovaně sklízet, což jsou například slivoně a višně. Pro zákazníky, kteří se pohybují na regionálním trhu, nabízíme také broskvoně a nektarinky. Vlivem oteplování se již dají pěstovat ve více oblastech České republiky,“ vysvětlil aktuální situaci Tomáš Letocha. ,,Majoritním druhem peckovin v našich ovocných školkách jsou meruňky. Pěstitelům jsme schopni nabídnout to nejlepší na evropském trhu v tom smyslu, že naše odrůdy jsou vyzkoušené v Poysdorfu, který má stejné klimatické podmínky jako jižní Morava na Znojemsku a Mikulovsku, především s ohledem na mrazuvzdornost,“ shrnul jednatel.

Více se můžete dozvědět v dubnovém vydání Zemědělce v regionu - Jihomoravském kraji.*

Úvodní fotografie: Jabloňové podnože pro program spících oček Foto Markéta Kratochvílová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down