16.11.2000 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Studenti evropské agrární diplomacie navštívili Brusel

Téměř tři desítky studentů České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, kteří studují obor evropské agrární diplomacie, navštívili koncem října v rámci své odborné praxe některé instituce v belgickém Bruselu. Zejména to byly organizace Evropské unie, v nichž by mohli v krátké době sami působit jako zástupci České republiky v oblasti agrární diplomacie. Náplň jejich studijní cesty lze tedy charakterizovat jako agrárně politickou, diplomatickou a akademickou.

Kancelář EU pro technickou pomoc a informace TAIEX uspořádala pro studenty ČZU besedu, na které je Jenny Mard (DG Enlargement) a Paolo Berizzi (DG Agri) informovali o stavu jednání a problematice rozšíření EU. O problémech agrárního obchodu hovořil Alex Asbil a o programu SAPARD Valery Morard. K nejzajímavějším zjištěním patřila kritika nejednoty českých zemědělců, kteří nemají podporu silné a jednotné instituce, a také stále nedořešené problémy vlastnictví v českém agrárním sektoru. Z podrobné informace o programu SAPARD studenti pochopili, že se u nás zřejmě něco zanedbalo.
Belgické ministerstvo zemědělství zorganizovalo pro studenty ČZU celodenní seminář s několika přednáškami a návštěvou farem. Kromě podrobných informací o belgickém zemědělství bylo zajímavé i zjištění, že belgické ministerstvo se konkrétně nazývá Ministerstvo drobného a středního podnikání a zemědělství. Samo pojmenování úřadu a náplň jeho kompetencí naznačuje řešení problému, s nímž se potýkáme také u nás.
Návštěva farmy, jejíž majitel se musel pustit do pěstování čekanky poté, co nedostal potřebné kvóty pro obiloviny, ukázala studentům, co čeká naše zemědělce v nedaleké budoucnosti.
Diplomatická část studijní cesty zahrnovala přijetí a přednášky na misích České republiky a Spojených států při Evropské unii. Z polodenního semináře na české misi za přítomnosti velvyslance Sečky si odnesli studenti praktický pohled na práci diplomatů, přednášky zemědělských expertů mise, například Ing. Petra Blížkovského, prokázaly vysokou odbornost a zkušenosti našich agrárních vyjednavačů v EU.
Experti americké mise ve dvouhodinovém setkání umožnili českým studentům pohled na EU ze zcela jiného úhlu: Vysvětlili jim nejen politická hlediska své činnosti ale i to, že jejich úkolem je navazovat potřebné kontakty a především prosazovat zájmy své země. Velvyslanec USA při EU Richard Morningstar věnoval českým studentům celou hodinu svého času, odpověděl na řadu jejich dotazů a ujistil je, že zahraniční politika USA bez ohledu na politickou příslušnost nového prezidenta a osobu jeho nového mistra zahraničí se ve vztahu k České republice a k rozšíření EU o země střední a východní Evropy určitě nezmění.
V rámci akademického programu studenti ČZU navštívili zemědělskou fakultu v Gembloux, College of Europe v Brugg a setkali se se skupinou francouzských studentů, kteří byli v Bruselu na obdobném studijním pobytu. Čeští studenti prokázali při těchto akademických a společenských setkáních vysokou úroveň odborných znalostí a také, pro někoho snad i překvapivě, vysokou úroveň znalosti angličtiny, kterou nepochybně předčili své belgické a francouzské vrstevníky. Svědčí o tom i slova uznání jejich kvalit, vyslovená na české a americké misi při EU a na Evropské komisi i belgickém ministerstvu zemědělství.
Studenti ČZU během své studijní cesty získali řadu cenných informací a zkušeností, v EU se velmi dobře uvedli, a jen s nevelkou nadsázkou lze konstatovat, že v této chvíli patří k nejlépe informovaným českým občanům o agrární problematice vstupu ČR do EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down