Sklíčení jsou zemědělci na Lounsku, kteří se s nedostatkem srážek během vegetace potýkají i v jiných letech a v živé paměti mají katastrofální předloňský rok. Na závěry, jaká bude letos úroda, je podle ředitele zdejšího územního odboru MZe Jiřího Runzy ještě brzo. „Chmel sucho zatím nepostihuje, i ozimy vypadají ještě dobře. Problémy jsou u jařin, ale jejich zastoupení je nižší. Cukrovka se u nás pěstuje minimálně,“ uvedl Runza.
Poznamenal, že jejich okres je podle dlouhodobých měření nejsušší oblastí v republice, také v teplotních průměrech je na předních místech spolu s nížinami. „Naším záměrem je, aby se Lounsko stalo kvůli suchu jakousi specifickou lokalitou, podle kritérií EU pro méně příznivé oblasti (LFA). Zemědělci by pak měli nárok na různé podpory od státu a Unie,“ řekl.
Neblahé důsledky suchého počasí začínají pociťovat také ovocnáři. „Nejvíce se to projeví u sklizně meruněk a třešní, zřejmě i rybízů. Sucho poznamená i úrodu raných odrůd jablek,“ očekává předseda Ovocnářské unie Jaroslav Muška. V místech, kde zapršelo, není podle něho situace zlá. To se ale nedá říci o jižní Moravě, dodává. „Trvalé kultury jsou vůči suchu odolnější. Pokud by ale současné počasí pokračovalo dál, dojde k velkým ztrátám,“ obává se Muška.