Šumavský a bavorský park pracují na projektech za 160 milionů korun

Na osmi projektech zhruba za 160 milionů korun spolupracují Národní park Šumava a jeho partner Národní park Bavorský les. Před třemi lety, když do funkce nastupoval současný ředitel šumavského parku Pavel Hubený, byla spolupráce na větších projektech skoro na nule. Nyní oba parky díky podpoře evropských dotací z přeshraničního dotačního titulu připravují projekt lesní dílny, rozsáhlý monitoring jelení zvěře, laserové snímkování porostů či monitorování výskytu tetřevů, tetřívků a jeřábků, řekli novinářům ředitelé obou parků.

Díky projektům zaměřeným na monitorování různých aspektů šumavských parků konečně správci přírody získají relevantní data, která jim mnohdy chybí. "Park vznikl před 25 lety a systematické monitoringy toho, jak  příroda vypadá, začaly tak před deseti lety. Dlužíme přírodě opravdu hodně a každý z těch projektů zaplňuje nějakou díru a potřebujeme ho," řekl Hubený. Jeden z projektů, jehož hodnota je kolem 18 milionů korun, je například socioekonomický průzkum. Jeho cílem je získat data o množství návštěvníků parků. Další projekt zaměřený na monitorování pohybu jelení zvěře je ojedinělý tím, že se v něm spojily nejen oba parky, ale také státní lesy v Česku i v Bavorsku. Na Šumavě letos myslivci odstřelí kolem tisíce kusů jelení zvěře, která nemá přirozeného nepřítele, množí se a škodí porostům. Odstřeluje se stále více, nikde ale nejsou přesná čísla o počtu jelenů, řekl Starý.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down