03.09.2004 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svaz chovatelů masného skotu se změnou dotací nesouhlasí

Zrušení cílené podpory na krávy bez tržní produkce mléka, s nímž se počítá od příštího roku, bude mít dlouhodobě pravděpodobně negativní vliv na jejich chovatele v podhorách. Na tomto stanovisku Český svaz chovatelů masného skotu trvá a tvrdí, že dotace z národních zdrojů se chovatelům v nepříznivých podmínkách zkrátí v porovnání s letošním rokem o více než pětinu.

„Pokud se všechny peníze rozmělní mezi všechny zemědělce na dobytčí jednotku a i když se sazba na tuto dotaci zvýší, tak nelze počítat s tím, že chovatelé v podhorách na tom budou lépe. U plošné platby na hektar zemědělské půdy, která má nahradit dotaci na pouze ornou půdu, je největší problém v tom, že ji nikdo není schopen garantovat. Tato změna by snad částečně kompenzovala dopad na LFA oblasti. Tristní je, že stát, který deklaruje, že nelze podporovat produkci, přichází se změnou, která směřuje k podpoře produkčních oblastí,“ uvedl tajemník svazu Kamil Malát. Připustil, že navržená změna v dotačních pravidlech způsobila určitý rozkol v jejich organizaci. „Polovina členů má zároveň dojený skot, takže jim tato úprava nevadí,“ poznamenal. Nicméně svaz podle něho bojuje za masný skot a vedení se zrušením dotace na krávy bez tržní produkce mléka nesouhlasí.
„Je paradoxem, že nikdo nezpracoval, nebo možná zpracoval, ale raději nezveřejnil seriózní studii, jak se tato změna dotkne chovatelů hospodařících převážně v podhorských oblastech. Nikdo také nemluví o tom, že významná část států EU i v budoucnu počítá s adresnou podporou chovu krav bez tržní produkce mléka, protože ji považuje za systémovou,“ uvedl předseda svazu Pavel Káčer v dopise členům, kde je vyzval, aby se k této úpravě vyjádřili. Vyhovovat bude ovšem těm, kdo neobdrželi potřebný počet prémiových práv, takže letos na tuto dotaci nedosáhli. Na jednu krávu bez tržní produkce činila 4225 korun, navíc každý chovatel skotu dostal 850 korun na každou velkou dobytčí jednotku. Od příštího roku by sazba na VDJ přežvýkavců měla být necelých dva tisíce korun, chovatelé by však měli obdržet platbu na hektar zemědělské půdy, když letos český rozpočet myslel jen na ty, co hospodaří na orné půdě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down