Letošní škody způsobené přemnoženými hraboši mohou podle odhadu Zemědělského svazu ČR dosáhnout dvou- až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun. Sdělil to mluvčí svazu Vladimír Pícha. Svaz chce na příští týden svolat tiskovou konferenci, kde ohlásí plán akcí, jimiž bude chtít na problematiku upozornit.
"Bohužel po krátkodobém poklesu stavů hraboše v souvislosti s podzimní kultivací půdy se jejich počty začaly opět zvyšovat. Zemědělský svaz sleduje vývoj škod způsobených tímto škůdcem a jen na nově založených porostech přesáhly škody 200 milionů korun. Vlivem mírné zimy stavy nadále rostou a oblasti škodlivého výskytu se rozšiřují z Moravy dále na západ," řekl Pícha. Podle něj byli hraboši loni na jaře přemnožení lokálně, letos na začátku roku pak již plošně.
Navíc, jak upozorňuje, není jasné, kdo a zda za škody za hraboše zaplatí, mezi zemědělci "roste nervozita". "Výbor Zemědělského svazu ČR rozhodl, že do konce ledna se bude čekat na řešení této situace, které by systémově řešilo nejen přemnožení jednoho ze škůdců. Následně jsou členové Zemědělského svazu připraveni zorganizovat akce, které připomenou význam zemědělství a kulturní krajiny pro naši společnost," uzavřel.
Podle mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivany Krškové první letošní data ukazují, že populace hraboše jsou stále velice silné a jejich hustota klesla jenom na některých místech v Čechách. "Na Moravě je situace stejná, jako na podzim. Od 1. ledna bylo provedeno na 320 pozorování, z nichž 60 procent přesahuje práh škodlivosti. Na 18 procentech dosahují výskyty extrémních hodnot," sdělila. Podle ní ale také z dat vyplývá, že populace hraboše není vyšší než v předchozích letech, rozdíl je načasování vrcholu růstu populace.*