Přemnožení hraboši od začátku letošního roku způsobili zemědělcům v ČR škody za miliardu korun. Vyplývá to z průzkumu Zemědělského svazu ČR, podle kterého hraboši poškodili přes 76.000 hektarů porostů. Nejvíce škod způsobili na ozimé pšenici, řepce a víceletých plodinách jako je vojtěška a jetel. Nejpostiženější jsou oblasti na střední a jižní Moravě. Svaz požaduje, aby ministerstvo zemědělství povolilo plošnou aplikaci přípravků na hubení hrabošů na pozemky schválené Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ).
Ústav na začátku dubna uvedl, že letošní přemnožení hrabošů je extrémní a je jich více než v kalamitních letech 2019 až 2021. Podle odborníků je zřejmé, že počasí už nyní stav populace nezvrátí. Rozšíření letos pomohla kromě jiného velmi teplá zima, při níž půda neměla šanci promrznout a hraboši měli dobré podmínky pro přezimování.
Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že při poslední kalamitě mezi roky 2019 a 2021 způsobili hraboši škody za dvě miliardy korun. Uvedl, že zemědělci nemají dostatek certifikovaných pracovníků na aplikaci rodenticidů do nor, což nyní úřady povolují jako jediný způsob hubení.
"Je jisté, že postižených zemědělců budou tisíce a celková škoda tak bude bezpochyby ještě vyšší. V případě, že zemědělcům nebude umožněno využít dostatečně efektivní nástroj pro hubení hrabošů, budou žádat o kompenzaci újmy od ministerstva životního prostředí, respektive Agentury ochrany přírody a krajiny ČR," doplnil.