Z ČR se za leden a únor vyvezlo 500 000 tun pšenice, což je o 120 000 tun meziročně méně. Pokles tak činí 19 procent. V tiskové zprávě to uvedl Zemědělský svaz ČR, který vychází z celních statistik. Za hlavní problém považuje zvýšený dovoz ukrajinského obilí do EU, což vede k horšímu odbytu české produkce v zahraničí. Podle svazu naopak roste dovoz obilí do ČR z Německa, Polska i přímo z Ukrajiny. Požaduje proto, aby EU podpořila i finančně takzvané koridory solidarity na vývoz ukrajinské produkce mimo EU.
Svaz v dubnu upozorňoval na to, že čeští zemědělci mají na skladech o 40 procent více obilí než loni, zhruba 2,6 milionu tun. "I když je české obilí považované za velmi kvalitní a na zahraničních trzích je o něj za běžných okolností zájem, nyní není jeho odběr z kapacitních důvodu možný," uvedl předseda svazu Martin Pýcha.
Poukázal na také na vyšší dovozy obilí do ČR, které byly v lednu o 60 procent vyšší než loni, zatímco export byl o 26 procent nižší. Podle svazu se dováží obilí ze zemí, kam česká produkce běžně směřuje. Polsko se podle něj na začátku roku stalo největším exportérem pšenice do ČR a v lednu byl dovoz z Polska trojnásobný oproti vývozu z ČR. Podle Pýchy se do Polska prodala jen čtvrtina objemu, který se tam běžně vyveze.
Svaz uvedl, že z Německa se za první dva měsíce letošního roku do ČR dovezlo stejné množství obilovin jako za celý loňský rok. Přímo z Ukrajiny se do ČR dovezlo za leden a únor 11 000 tun pšenice. V minulých letech to byly desítky až nižší stovky tun ročně, sdělil. "Jakkoliv se mohou zdát výše zmíněná čísla z hlediska celkových objemů české produkce malá, nastavený trend je velmi negativní. Bohužel kvalitní české obilí určené pro zpracování na potraviny nenachází uplatnění na zahraničních trzích ani za výrazně nižší ceny," doplnil Pýcha.*