Klíčovým partnerem pro Národní tým kuchařů a cukrářů České republiky, který vyhrál prestižní kuchařskou soutěž v Singapuru, je Národní zemědělské muzeum. Tréninky na mezinárodní kulinářská klání totiž probíhají v novém gastrostudiu v Praze na Letné. Jejich průběh mohou běžně sledovat i návštěvníci muzea. Členové vítězného týmu zde pro ně také vedou pravidelné kurzy vaření pro veřejnost.
Národní tým Asociace kuchařů a cukrářů České republiky (AKC ČR) slavil historický úspěch, kdy na nejprestižnější asijské soutěži v Singapuru zvítězil v konkurenci kuchařů z desítky států. Do trojice finálových týmů se dostal ještě Tchaj-wan a Nový Zéland. „Konečně jsme ve světě ukázali, že i naše malá země generuje vynikající kuchaře, kteří se mohou srovnávat se světovou špičkou,“ řekl kapitán Národního týmu a úřadující Kuchař roku Jan Horký. Český národní tým na tuto událost téměř rok trénoval v novém gastrostudiu v expozici gastronomie Národního zemědělského muzea v Praze. Zajímavostí je, že profesionálně vybavená moderní kuchyně umožňuje nahlédnout pod ruce mistrům v oboru - dění uvnitř proskleného gastrostudia lze sledovat zvenku i na obrazovkách, které přenášejí obraz z kamer umístěných nad pracovními deskami.
Horký připomněl, že český šestičlenný tým kuchařů ve vítězném menu představil předkrm z lososa a mušlí, v hlavním chodu hovězí líčka a roštěnou a jako desert jahody a kokosové pyré. Soutěž byla podle něj tříkolová. V prvním souboji musel tým připravit tříchodové menu pro 85 osob, měl na to pět hodin. „Náš tým vařil jako předkrm terinu z halibuta a královského kraba. Hlavní chod obsahoval telecí svíčkovou, omáčku z foie gras. Dezert byl postavený na čokoládě a maracuji,“ řekl Horký. Za tuto kombinaci získali čeští kuchaři stříbro. „Komisaři ocenili především chuťovou vyváženost menu, týmovou práci, skvělou organizaci a design pokrmů,“ uvedl manažer týmu Tomáš Popp. Další den se kuchaři inspirovali kubismem. Kuchařská část disciplín byla ohodnocena zlatou medailí, cukrářská bronzem. Podle Heleny Fléglové, jedné ze tří cukrářek týmu, bylo nutné vymyslet nápaditý pokrm, ve kterém komisaři nenajdou žádnou ingredienci „navíc“.
Ve finále se utkaly tři nejlepší týmy, vařilo se pro 50 osob, na což měli kuchaři čtyři hodiny. Do jedné hodiny se však tým musel rozhodnout, jaké menu připraví. Komisaři kromě samotné chuti podle kuchařů hodnotí vše, co se děje v kuchyni.
Nyní se kuchaři připravují na mistrovství světa v Lucembursku, které bude na podzim.