Světová produkce vína se v letošním roce sníží o 8,2 procenta na 246,7 milionu hektolitrů. Odhadla to Mezinárodní organizace vinné révy a vína (OIV). Pokud se předpoklad naplní, bude to nejslabší výsledek od roku 1961. Na vině jsou především mrazy a sucho v zemích Evropské unie, kde se čeká pokles produkce o 15 procent. Loni objem celosvětové produkce klesl o 3,2 procenta. V Česku vinaři letos počítají s mírně podprůměrným výsledkem.
Zatímco v Itálii se letos očekává pokles produkce o 23 % na 39,3 milionu hektolitrů, ve Francii to má být o 19 % na 36,7 milionu. Nižší objem produkce očekává také Španělsko a Německo, s vyšší sklizní se naopak počítá v Portugalsku, Rumunsku, Maďarsku a Rakousku.
Ve Spojených státech by produkce měla zůstat beze změny na 23,3 milionu hektolitrů. Čísly z této čtvrté největší producentské země ale ještě mohou zahýbat letošní rozsáhlé požáry v Kalifornii. Jižní Amerika počítá po loňském špatném roce, kdy úrodu nepříznivě ovlivnil klimatický jev El Niño, spíše s růstem produkce vinné révy. V Argentině by měl růst činit až 25 procent.
Více vinných hroznů letos podle odhadu OIV vyprodukuje také Austrálie. Stabilní úroda se očekává v Číně, která je sedmým největším producentem vína na světě.
V České republice měla být letošní sklizeň hroznů podle prvních odhadů vinařů lepší než loňská, navzdory jarním mrazům, které zasáhly hlavně vinice na jižní Moravě. Svaz vinařů původně odhadoval, že vinaři letos sklidí hrozny, z kterých udělají 580 000 hektolitrů vína, což je o 15 000 více než loni. Podle aktuálního vyjádření prezidenta svazu Tibora Nyitraye ale nakonec bude sklizeň mírně podprůměrná.
Pokles globální produkce by ale neměl vést k nedostatku vína. Sklepy skrývají pro případ špatné úrody dostatečné zásoby z předchozích let. OIV odhaduje světovou spotřebu na 240,5 až 245,8 milionu hektolitrů.*