Světové ceny potravin loni v průměru klesly o 1,6 procenta. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) oznámila, že průměrná hodnota indexu cen loni klesla na 209,9 bodu. Index se tak dále vzdálil rekordu z roku 2011, kdy stoupl až na 230,1 bodu, hodnota indexu je však stále třetí nejvyšší v historii měření.
Vysoké dodávky stáhly dolů hlavně ceny obilovin, s výjimkou rýže, a dále oleje a cukru. Rekordní úroda výrazně snížila hlavně ceny pšenice a kukuřice. Cenový index pro obiloviny klesl loni o 7,2 procenta. Ceny cukru pak byly nižší o 18 procent. Rostlinný olej zlevnil o téměř 14 procent a cena palmového oleje byla nejnižší za čtyři roky.
Ceny mléka a masa však loni naopak stouply na nové rekordy. Ceny mléka rostly hlavně kvůli vysoké poptávce z Číny. Vysoká poptávka z Číny a Japonska táhne od června vzhůru rovněž ceny hovězího. Zdražilo i vepřové. Ceny drůbežího masa zůstaly téměř beze změny a skopové naopak zlevnilo.
V samotném prosinci hodnota indexu proti předchozímu měsíci nepatrně stoupla o 0,3 bodu na 206,7 bodu. Ceny obilovin však byly nejnižší od srpna 2010. Cenový index sestavovaný FAO měří pohyby cen obilovin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru.
Ekonom FAO Abdolreza Abbassian se domnívá, že v případě obilovin je na trhu dostatek dodávek a dobré podmínky pro obnovu zásob. To by mělo v příštích několika měsících tlačit ceny obilnin dále dolů. Kvůli současným vysokým cenám by se mohla snížit poptávka po masu a mléku, co by mohlo mít dopad na cenu.*