Světové ceny potravin v březnu stouply o jedno procento. Zdražily hlavně mléčné výrobky, především kvůli suchu v Oceánii, které zasáhlo pastviny. Oznámila to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Ceny obilovin zůstaly prakticky stejné a v příštích měsících by se podle FAO mohly i snížit.
Index cen potravin, který FAO sestavuje na základě měsíčních výkyvů cen obilovin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru, v březnu stoupl o jedno procento na 212,4 bodu z únorové hodnoty 210,7 bodu. Dosáhl tak nejvyšší úrovně od loňského října.
Cenový index FAO pouze pro mléčné výroby přitom skočil o 22 bodů na 225,3 bodu. Šlo o jednu z jeho nejvyšších změn, které se kdy zaznamenaly. Zapříčinilo ji hlavně dlouhotrvající sucho a horko v Oceánii, které zasáhlo tamní pastviny a vedlo k prudkému poklesu produkce mléka. Ceny obilnin se ale prakticky nepohnuly a podle FAO by mohly v dalších měsících klesnout kvůli očekávané vyšší produkci.
Podle hlavní ekonomky FAO Concepción Calpeové způsobil veškerý pohyb cen potravin za minulý měsíc mléčné výrobky. Situace je všeobecně velmi klidná, dodala.
FAO, která sídlí v Římě, zároveň zvýšila odhad světové produkce obilnin za rok 2012 na 2,31 miliardy tun. To je o tři miliardy tun více, než organizace uváděla v březnové prognóze.
Na rekordu byl cenový index FAO v únoru 2011, kdy vystoupil na 238 bodů. Vysoké ceny tehdy přispěly k vlně povstání v arabském světě. Loni v létě se index dostal blízko hodnotám z roku 2008, kdy růst cen potravin vyvolaly nepokoje v mnoha chudých zemích.